Home BOTA Kalifornia ‘në mëshirë të fatit’ nga zjarret e fuqishme, 670 të zhdukur dhe dhjetëra viktima

Kalifornia ‘në mëshirë të fatit’ nga zjarret e fuqishme, 670 të zhdukur dhe dhjetëra viktima

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Bilanci i viktimave nga zjarret e frikshme që ka përfshirë disa rajone të Kalifornisë ka arritur në 21 persona.
Flakët kanë djegur 2.000 shtëpi dhe 20.000 qytetarë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.
Zjarret e fuqishme ka përfshirë një pjesë të njohur të Kalifornisë për prodhimin e verës.
Mësohet se 180 persona janë plagosur dhe 670 persona konsiderohen të zhdukur.
Një nga qytetet më të prekura është edhe Santa Rosa, në veri të San Franciskos, ku pothuajse pjesa më e madhe e shtëpive janë të shkatërruara nga flakët.
Sherifit i qarkut të Sonomës tha se 155 persona ende konsiderohen të humbur.s.n

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë