Home SHQIPERIA Kalo ngre shqetësimin: Pickimi i mushkonjave mund të transmetojë një sërë sëmundjesh, ja çfarë duhet bërë

Kalo ngre shqetësimin: Pickimi i mushkonjave mund të transmetojë një sërë sëmundjesh, ja çfarë duhet bërë

0
Kalo ngre shqetësimin: Pickimi i mushkonjave mund të transmetojë një sërë sëmundjesh, ja çfarë duhet bërë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo, ka ngritur shqetësimin dhe informon qytetarët në lidhje me kujdesin që ata duhet të tregojnë ndaj pickimit të mushkonjave.

 

Përmes një postimi në “Facebook”, Kalo thekson se nga pickimet e mushkonjave transmetohen një sërë sëmundjesh.

 

Ai thekson se ndonëse jemi vonë si vend për dezinfektim, ai duhet bërë.

 

“12.07.2022….Mirmëngjes e ditë sa më të mbarë miq, të afërm, dashamirës dhe bashkëkombas….Një RIKUJTESË dobiprurëse për Shëndetin Publik….DITËN, mbrëmjen dhe natën, ka javë që na e “shqetsojnë” disa miq të padëshirueshëm dhe sëmundjepërhapëse sikundër janë mushkonjat, gjinitë Anopheles eato Tigër të të cilave tashmë janë të mirëinstaluara në hapsirat tons….Përpos irritimeve lokale të cilat edhe mundet të mbiinfektohen e të qelbëzohen, ato përhapin infeksione të sistemit nervor qëndror, tsutsugamushin apo ethen me dhimbje poliartralgjike, malarien, etj.…Përderisa sëmundje të tilla i raportojnë fqinjët tanë jugorë, Grekët dhe ata veriorë të përtej Adriatikut, Italianët, NE nuk jemi të përjashtuar prej tyre….Për ilustrim po ndaj me ju disa foto personale të bëra gjatë ditës së djeshme në QSUNT….Jemi vonë për të filluar DEZINSEKTIMIN, por së paku më mirë vonë se kurrë…. Together forever!!!”, shkruan Kalo..

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë