Një 46 vjeçar është proceduar në gjendje të lirë nga policia, i cili tentoi të korruptonte me 20 euro punonjësin e policisë në doganën e Kapshticës.

 

Në një njoftim për media, policia bën me dije se shtetasi me iniciale I.C kishte lënë brenda pasaportës 20 euro për të shmangur kontrollin e dokumenteve.

 

Kapshticë/Vijojnë kontrollet nga Policia Kufitare, për goditjen e paligjshmërisë.  

 

Goditet 1 rast i tentativës për të korruptuar punonjësin e Policisë Kufitare, për të kaluar kufirin në mënyrë të parregullt. 

 

Goditet dhe 1 rast i tentativës për të kaluar kufirin me dokument identifikimi me vula të falsifikuara. 

 

Procedohen në gjendje të lirë 2 shtetas. 

 

Punonjësit e Policisë Kufitare në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë, gjatë kryerjes së proceduarave të regjistrimit të shtetasve që kalojnë kufirin, kanë goditur dy raste të tentativës për të kaluar kufirin në mënyrë të parregullt, konkretisht:

 

Shtetasi I. C., 46 vjeç, banues në Paskuqan, Tiranë, gjatë kryerjes së procedurave të regjistrimit në hyrje të Republikës së Shqipërisë, në momentin kur punonjësi i Policisë i ka kërkuar pasaportën, ai ia ka dhënë atë, me një kartëmonedhë të prerjes 20 euro në brendësi të saj, me qëllim shmangien e procedurave të kontrollit të dokumentacionit, për shkak se kishte kaluar afatin e qëndrimit të ligjshëm jashtë Shqipërisë.  

 

Gjithashtu, gjatë kontrollit të dokumentacionit të shtetasit L. F., 35 vjeç, banues në fshatin Novoselë, Maliq, shërbimet e Policisë kanë konstatuar në pasaportën e tij, 5 vula të dyshuara të falsifikuara.   

 

Në vijim të veprimeve procedurale, specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin I. C., për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe për shtetasin L. F., për “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”.    

 

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprime të mëtejshme.