Skip to content

Kalon rreziku nga zjarri në Dropull, avionë nga Greqia shuajnë flakët

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Situata ne bashkine Dropull eshte normalizuar pas 24 oresh lufte me flaket.

 

Ne ndihme te bashkise Dropull kane qene te gjitha bashkite e qarkut.

 

 

Nderkohe mesditen e djeshme kane ardhur ne ndihme dy avion grek te cilet kane bere te mundur edhe shuarjen e zjarrit ne disa zona ku eshte edhe rreziku me i madh per banoret.

 

Ne fshatrat Fratar, Lugar, Terihat dhe Grapsh.

 

Nuk ka deme as ne banesa as ne njerez.

 

Avionet jane rikthyer ne mengjes per te bere te mundur shuarjen e flakeve te cilat deri rreth ores 3 te mengjesit kane qene mbi fahatin Grapsh.

 

Nderkohe ne oret e para te mengjesit dhe nje helikopter i emergjencave civile ka ardhur ne ndihme.

 

Momentalisht zjarri eshte ne bashkine Finiq ku dhe avionet grek jane duke bere te mundur shuarjen e zjarreve.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë