Pushtimi rus i Ukrainës ka ngecur në të gjitha frontet, tha të enjten Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në llogarinë e saj zyrtare në Twitter.

“Forcat ruse kanë bërë përparim minimal në tokë, det apo ajër ditët e fundit” dhe vazhdojnë të pësojnë humbje të mëdha, tha ministria, duke shtuar se rezistenca ukrainase mbetet e fortë.

“Shumica dërrmuese e territorit ukrainas, duke përfshirë të gjitha qytetet kryesore, mbetet në duart e Ukrainës”.

Një raport i mëparshëm i inteligjencës nga ministria tha se Rusia po përdor përdorimin e armëve më të vjetra, pak të sakta, të cilat janë më pak efektive ushtarakisht dhe kanë më shumë gjasa të rezultojnë në viktima civile.

Për shkak të vonesave në “arritjen e objektivave të tyre dhe dështimit për të kontrolluar hapësirën ajrore ukrainase”, përditësimi i inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia me siguri “ka shpenzuar shumë më tepër armë të lëshuara nga ajri se sa ishte planifikuar fillimisht”, duke i bërë ato të përdorin armë që janë më pak efektivë ushtarakisht.

Ky nuk është raporti i parë që sugjeron se përparimi i Rusisë po ngadalësohet në Ukrainë.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes i SHBA-së përdori një gjuhë të ngjashme të hënën gjatë një konferencë me gazetarët, duke përshkruar se “pothuajse të gjitha” përparimet ruse “mbetën të bllokuara”.

Forcat që lëviznin në Kiev, duke përfshirë autokolonën famëkeqe në veri, nuk kishin përparuar ndjeshëm gjatë fundjavës, tha zyrtari, megjithëse SHBA e panë Rusinë duke u përpjekur të “rrjedhte forcat pas elementëve të avancimit” duke lëvizur në veri të Kievit.

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re