‘Katalonia do të shpallë pavarësinë për disa ditë’

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mbreti Felipe VI. ka akuzuar udhëheqësit katalanas për daljen jashtë kornizës së ligjit dhe demokracisë dhe njoftoi se shteti do të vendoste një rend kushtetues në Katalonjë, shkruan Al Jazeera, .
Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont ka njoftuar se Katalonia do të shpallë pavarësinë ‘brenda disa ditëve’.
Në intervistën e parë pas referendumit të së dielës, të cilën e ka dhënë për BBC, Puigdemont ka thënë se qeveria e tij do të ‘veprojë në fund të këtij apo në fillim të javës së ardhshme’.
I pyetur se çfarë do të ndodhte nëse Madrid ndërhyn dhe merr kontrollin e qeverisë katalane, Puigdemont u përgjigj se do të ishte një ‘gabim që do të ndryshonte gjithçka’.
Ai konfirmoi se aktualisht nuk ka kontakt midis qeverisë së Madridit dhe administratës së saj./

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë