Home BOTA Katalonia kërkon ndërmjetësim në negociata, Madrid refuzon

Katalonia kërkon ndërmjetësim në negociata, Madrid refuzon

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti katalonas, Carles Puigdemont pretendon se Madridi nuk pranon kërkesat për ndërmjetësim në zgjidhjen e krizës, shkruan Al Jazeera, .
Presidenti katalan Carles Puigdemont ka akuzuar mbretin Philip VI të Spanjës. se ai injoroi qëllimisht miliona katalanas duke dënuar aspiratat e tyre për pavarësi dhe duke u zotuar të ndërhyjë për të gjetur një zgjidhje për krizën katalanase, por se qeveria spanjolle nuk e pranoi atë.
Madridi zyrtar i ka thënë atij të kthehet në përputhje me ligjin.

‘Nëse Puigdemont dëshiron të flasë ose të negociojë ose të dërgojë ndërmjetës, ai e di mirë se çfarë duhet të bëjë më parë: të kthehet në ligj nga i cili ai kurrë nuk është dashur të heqë dorë’, tha qeveria spanjolle në një deklaratë.
Por parlamenti katalanas bëri thirrje për një sesion të posaçëm të hënën për të vendosur mbi hapat pas referendumit. Në të njëjtën kohë, Puigdemont i dërgon kritika mbretit./

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë