Ministri i Jashtëm i Katarit përsëriti qëndrimin e vendit të tij për zgjidhjen e situatës në Afganistan, duke thënë se Doha do të vazhdojë të punojë për të nxitur përpjekjet humanitare dhe ekonomike në vendin e shkatërruar nga lufta.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij turk në kryeqytetin e Katarit, Doha, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani tha se Katari do të punojë me aleatët, Turqinë dhe zyrtarët talebanë, për të siguruar që Aeroporti Ndërkombëtar i Kabulit, një vend me skena kaotike pas pushtimit taleban, të vazhdojë të funksionojë.

Sheikh Mohammed foli me gazetarët së bashku me ministrin e Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu pasi të dy u takuan si pjesë e dialogut të shtatëvjetor strategjik Katar-Turqi.

Takimi dyditor, i kryesuar nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Emiri i Katarit, Sheik Tamim bin Hamad Al Thani, pritet të përfundojë me nënshkrimin e të paktën 12 memorandumeve të mirëkuptimit të martën në fusha të ndryshme, duke përfshirë ushtrinë, shëndetin, turizmin. dhe arsimimi, të tjerët.

Cavusoglu tha se Turqia kërkon të punojë për “paqe dhe stabilitet” në Afganistan, ndërsa i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të angazhohet në dialog me talebanët dhe të “diferencojnë” anën politike dhe humanitare të gjërave.

“Kjo është ajo që ne kemi bërë sepse afganët kanë nevojë urgjente për ndihmë humanitare,” tha ai, duke shtuar se Turqia po bashkëpunon me Katarin për të ofruar ndihmë humanitare dhe për të siguruar që aeroporti i Kabulit të mbetet i hapur.

Katari dhe Turqia kanë marrëdhënie të forta dhe strategjike në nivel politik, ekonomik dhe ushtarak.

Komiteti i Lartë Strategjik u krijua në vitin 2014 për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy vendeve.

Të hënën, të dy ministrat riafirmuan lidhjet e tyre të forta, duke u thënë gazetarëve se kishin shqyrtuar çështje të ndryshme rajonale dhe ndërkombëtare dhe diskutuan hapat që do të forconin më tej marrëdhëniet.

Ndër çështjet rajonale të diskutuara ishte konflikti i vazhdueshëm në Libi, ku Katari dhe Turqia mbështetën një qeveri të njohur nga OKB-ja në perëndim të vendit.

Të dy zyrtarët diskutuan gjithashtu luftën në Siri, duke thënë se një “zgjidhje politike” ishte urgjentisht e nevojshme përpara se qeveria e presidentit sirian Bashar al-Assad të mund të ftohet për t’u ribashkuar në Ligën Arabe.

“Nuk ka kuptim të normalizohen marrëdhëniet me Sirinë pa marrë më parë hapa seriozë drejt një zgjidhjeje politike”, tha Sheikh Mohammed.

“Unë nuk mendoj se ne jemi në gjendje t’i ofrojmë atij (Asadit) një ‘biletë falas’ për të hyrë në Ligën Arabe,” tha Sheikh Mohammed, një deklaratë me të cilën u pajtua Cavusoglu.

Mungesa e një zgjidhjeje politike do të “inkurajojë këtë regjim të vazhdojë agresionin e tij në Idlib”, tha ai, duke iu referuar enklavës së fundit të mbajtur nga rebelët në veriperëndim të Sirisë në kufirin me Turqinë, të mbështetur nga disa grupe opozitare.

Një shembull kryesor i lidhjeve të forta të dy vendeve është prania e një baze ushtarake turke në Katar, ku ndodhen rreth 5,000 trupa.

Në qershor 2017, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti vendosën një bllokadë tokësore, ajrore dhe detare ndaj Katarit. Në atë kohë, Erdogan e quajti bazën ushtarake “simbol të vëllazërisë, miqësisë, solidaritetit dhe sinqeritetit”.

Gjatë bllokadës, Turqia rriti eksportet e mallrave bazë në Katar për të zëvendësuar produktet që vijnë përtej kufirit tokësor me Arabinë Saudite ose përmes portit të Jebel Ali në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Takimi i shtatëvjetor vjen në një kohë kur Turqia po përpiqet të forcojë rolin e saj në rajon dhe në mes të një krize ekonomike të përkeqësuar nga pandemia.

Erdogan pritet të vizitojë Emiratet e Bashkuara Arabe në shkurt të vitit të ardhshëm dhe ka thënë javët e fundit se Ankaraja planifikon të rinovojë lidhjet me Egjiptin dhe Arabinë Saudite.