Kryeministri i Katarit tha se vendi i tij po bënte thirrje për një “hetim ndërkombëtar të menjëhershëm, gjithëpërfshirës dhe të paanshëm” për ato që ai i quajti krimet e Izraelit në Gaza.

Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani gjithashtu i tha Al Jazeera-s se Katari do të vazhdojë përpjekjet e tij për të lehtësuar një armëpushim tjetër dhe për të arritur një armëpushim të përhershëm në enklavën e rrethuar.

Një armëpushim njëjavor ndërmjet Izraelit dhe Hamasit – i ndërmjetësuar nga Katari me mbështetjen e Egjiptit dhe Shteteve të Bashkuara – çoi në lirimin e 80 pengjeve izraelitë në këmbim të 240 të burgosurve palestinezë.

Armëpushimi përfundoi të premten dhe të dyja palët akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje të kushteve të marrëveshjes.

Perspektivat për një armëpushim të ri në Gaza u shfaqën të zymta të shtunën pasi Izraeli tërhoqi negociatorët e Mossad-it nga Katari, ndërsa një zëvendës udhëheqës i Hamasit i tha Al Jazeera-s se nuk do të zhvillonte bisedime të mëtejshme për shkëmbimin e pengjeve izraelitë me palestinezët e burgosur.

Izraeli ka shtuar sulmet e tij në Gaza që nga e premtja dhe një zyrtar i medias qeveritare i tha Al Jazeera-s se 700 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në 24 orët e fundit.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës, 15,523 palestinezë kanë vdekur në enklavë që nga fillimi i luftës më 7 tetor – më shumë se 70 për qind e tyre gra dhe fëmijë.

ICC do të shtojë hetimet për krimet e luftës

Ndërkohë, kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), Karim Khan, i bëri thirrje Izraelit dhe Hamasit që t’i binden ligjit ndërkombëtar, duke thënë se zyra e tij do të shtojë hetimet për krimet e mundshme të luftës.

“Të gjithë aktorët duhet të respektojnë të drejtën ndërkombëtare humanitare. Nëse nuk e bëni këtë, mos u ankoni kur zyra ime detyrohet të veprojë”, tha Khan të dielën teksa përfundoi vizitën e tij katër-ditore në Izrael dhe Bregun Perëndimor të pushtuar.

Khan theksoi se vizita e tij “nuk ishte hetuese në natyrë”, por tha se ai ishte në gjendje të fliste me viktimat në të dyja anët e konfliktit.

“Akuzat e besueshme për krime gjatë konfliktit aktual duhet t’i nënshtrohen hetimeve në kohë, të pavarura,” tha ai.

E themeluar në vitin 2002, GJNP është e vetmja gjykatë e pavarur në botë e themeluar për të hetuar krimet më të rënda duke përfshirë gjenocidin, krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit. Në vitin 2021, ai hapi një hetim kundër Izraelit, si dhe Hamasit dhe grupeve të tjera të armatosura palestineze për krime të mundshme lufte në territoret palestineze.

Khan gjithashtu bëri thirrje që ndihma humanitare të lëshohet menjëherë në Gaza.

“Sa i përket aksesit humanitar, ligji nuk lejon dyshime”, tha ai. “Civilët duhet të kenë akses në ushqimin bazë, ujin dhe furnizimet mjekësore të nevojshme dëshpërimisht pa vonesa të mëtejshme, me shpejtësi dhe shkallë.”

Ai tha më parë se bllokimi i dërgimit të ndihmave në Gaza mund të përbëjë gjithashtu një krim lufte nën juridiksionin e ICC.

Izraeli, i cili nuk është anëtar i GJNP-së, ka refuzuar më parë juridiksionin e gjykatës dhe nuk merret zyrtarisht me të.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re