Presidenti i SHBA Joe Biden ka pasur disa biseda telefonike me kolegët e tij në të gjithë botën që nga marrja e detyrës, por ai nuk planifikon takime me ta para mesit të prillit, tha Shtëpia e Bardhë.

“Do të kalojnë dy muaj para se presidenti të ftojë një udhëheqës të huaj në një takim në Shtëpinë e Bardhë,” tha zëdhënësi i tij Jen Psaki, duke shtuar se mund të kishte takime video.

Sipas saj, kufizimet janë të nevojshme për shkak të pandemisë së virusit koronar.

Biden foli në telefon me kryeministrin Kanadez Justin Trudeau në fund të janarit, pas së cilës ekipi i Trudeau përmendi mundësinë e një takimi në shkurt.

Psaki gjithashtu iu referua faktit që Biden ende nuk kishte folur me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, gjë e cila u interpretua në mënyra të ndryshme.

“Biseda e tij e parë me disa nga udhëheqësit nga Lindja e Mesme do të jetë me Netanyahun,” tha ajo, duke shtuar se nuk e dinte saktësisht se kur do të ishte, por se “do të jetë së shpejti”.

Psaki gjithashtu tha që Biden synonte të “rikalibronte” marrëdhëniet e SHBA me Arabinë Saudite dhe se ai do të komunikonte me të përmes mbretit saudit Salman, jo Princit të Kurorës Mohammed bin Salman.