Mjeku infeksionit Tritan Kalo u ka bërë sërish apel qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm ndaj Covid-19, në një kohë kur rastet e reja në vend kanë ardhur në rritje.

Teksa shkruan se mjeket tashmë nuk kanë me as fundjave e as festa, por janë të përkushtuar në vijën e parë të betejës në ndihmë të të sëmurëve, ai kërkon nga qytetarët bashkëpunim, ndërgjegjesim dhe rritje të kujdesit.

“KEMI ende udhë për të bërë në përballjen me sfidën Sars-Cov2/Covid-19, ndaj KURRË mos e humbisni mirëbesimin ndaj punës dhe profesionalizmit tonë….”- shkruan ai.

Ai si jo pak herë, ka ironizuar edhe “protagonistët individual” të shfaqur në muajt e pandemisë.
“Kohë kovidiane….Fundjavë 5–6 Shtator 2020….Prej regjistrimit të rasteve të para të infektuara nga Sars-Cov2/Covid-19, në kalendarin e Mantelbardhëve e jo vetëm të Shërbimit të Sëmundjeve

Infektive/Covid-1 në QSUT “Nënë Tereza”, janë hequr fundjavat dhe ditët e Festave…..Një ekip që përparësi të tij ka Punën, Profesionalizmin dhe Përkushtimin, për t’i shërbyer mundësisht sa më mirë të sëmurëve të prekur nga kjo “flamë mbarëbotërore”…..Puna e konceptuar dhe e zbatuar si një ekip i vetëm, ka dhënë, po jep dhe kurdoherë do të japë më shumë frute, në dallim me protagonizmin individual jo të rrallëshfaqur në këto muaj të Pandemisë….

Jemi kurdoherë për ju në krye të misionit tonë fisnik….Nga të gjithë ju kërkojmë më shumë ndërgjegjësim e përkujdesje ndaj vetes, si dhe kujdes ndaj të afërmve tuaj kudo dhe për çdo çast….nuku është aspak e vështirë dhe e pamundur zbatimi i rregullave të higjenës individuale, kolektive dhe të mjedisit ku gjallojmë, distancimi fizik kur është e mundur, si dhe mbajtja e maskave në mjediset e mbylluara ose aty ku ka grumbullime….kemi ende udhë për të bërë në përballjen me sfidën Sars-Cov2/Covid-19, ndaj KURRË mos e humbisni mirëbesimin ndaj punës dhe profesionalizmit tonë….kujdes e drojë po e vetëm po, panik jo e vetëm jo…ju duam dhe shpresojmë shumë në mirëkuptimin tuaj të kurdokohshëm….Together forever”, shkruan Kalo.

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re