22-vjeçari Declan Rice ishte pjesë e ekipit që mundi Danimarkën 2-1 në Wembley për të siguruar një vend në finale kundër Italisë. Ndërsa Rajs ndihmoi skuadrwn e tij për fitore, ai mësoi për lajmin e mirë pas bilbilit në fund të ndeshjes. Ylli i West Harm më vonë zbuloi se mbesa e tij kishte lindur pasi Harry Kane shënoi golin e fitores në kohën shtesë.

Duke folur për BBC Sport pas ndeshjes, një Rajs i kënaqur tha:‘Vëllai im u bë baba sapo u shënua goli i dytë”.’Ai është duke qarë , është një natë e veçantë! ‘Duke folur për fitoren, ai shtoi:’Një finale e parë që nga viti 1966. Prandaj dua ta bëj për njerëzit në shtëpi. Duke parë reagimet – edhe unë jam tifoz.

“Unë do të doja të isha me ta duke brohoritur, ne nuk kemi fituar asgjë akoma. Italia është një skuadër kryesore, por ne jemi gati ”.Kjo vjen ndërsa futbollistët e Anglisë i dhanë fund pritjes së tyre 55-vjeçare për një finale të madhe natën e kaluar – dhe janë vetëm 90 minuta nga lavdia e Euro 2020 pas një fitoreje shtesë të nervave kundër Danimarkës në Wembley.

Më shumë se 66,000 njerëz – të bashkuar nga Princi William, Boris Johnson dhe një person i famshëm – mbushën stendat në turmën më të madhe post-pandemike të Britanisë. Dhe tifozët luajtën një rol vendimtar ndërsa brohoritën heronjtë e tyre dhe për fitoren në gjysmëfinale 2-1 që erdhi me anë të një goli të Harry Kane në kohën shtesë.

Njëzet minuta të mbushura me tension, tingëllima e bilbilit përfundimtar dhe Wembley – dhe miliona njerëz që shikonin në shtëpi – shpërtheu në një kor kombëtar për fitoren e padiskutueshme. Finalja kundër Italisë do të jetë përsëri në Wembley të Dielën në mbrëmje. Por për tifozët, nata e kaluar ishte e gjitha për t’i dhënë fund pritjes për dekada të tëra për një finale të parë që nga Kupa e Botës 1966.

Ndërsa fitorja u konfirmua, tifozët pa këmisha u futën në zonën e tifozëve të Sheshit Trafalgar të Londrës spërkatën birrë mbi njëri-tjetrin, duke kënduar ‘It’s Coming Home’ dhe duke lavdëruar ekipin e menaxherit Gareth Southgate. Vic Richards, 22 vjeç, nga Croydon, në jug të Londrës, tha: ‘Unë jam ende duke u përpjekur të kuptoj cfarë po ndodh”.
“Është e pabesueshme, unë e dua këtë vend, lojtarët i dhanë të gjitha. Ky është një rast historik, tani mund të fillojmë të besojmë.”

/faxweb