Kërkimet e italianëve në Luginën e Drinosit, gjendet një varr i shekullit V-VI

varr.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ne mbyllje te punimeve ne kalane e Paleokastres ne Luginen e Drinosit eshte zbuluar nga arkeologet nje varr qe mendohet se i perket shekullit te V -VI pas Krishtit .

Ky objekt sipas arkeologut italian Roberto Perna ne baze te studimeve, lidhet me ekzistencen e kishes se Shen Kozmait dhe Damianit.

Kerkimet ne Luginen e Drinosit kryhen nga universiteti i Mancerates ne Itali ne bashkpunim me institutin arkeologjik shqiptar.

(E.H/Faxweb.al)

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë