Skip to content

Kërkimfalja për indigjenët, Francesku nuk bind dot Kanadanë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Qeveria kanadeze beson se falja e Papa Françeskut për rolin e kishës në abuzimin e fëmijëve indigjenë në shkollat ​​katolike të konviktit nuk është e mjaftueshme.

Reagimi zyrtar i qeverisë erdhi kur, si pjesë e një vizite në Kanada, Papa mbërriti në Quebec City për takime me kryeministrin Justin Trudeau dhe guvernatoren e përgjithshme Mary Simon.

Më shumë se 150,000 fëmijë aborigjenë në Kanada u detyruan të ndiqnin shkollat ​​e krishtera të financuara nga publiku nga shekulli i 19-të deri në vitet 1970. Qëllimi ishte izolimi i këtyre fëmijëve nga ndikimi i familjeve dhe kulturës së tyre, pra asimilimi i tyre.

Papa kërkoi “falje për të keqen e bërë”

Në fillim të vizitës së tij në Kanada, Papa Françesku kërkoi “falje për të keqen e bërë” ndaj popullsisë indigjene, veçanërisht në shkollat ​​​​e konviktit të kishave për fëmijët indigjenë dhe shprehu keqardhjen që disa anëtarë të kishës “bashkëpunuan” me politikanët në “shkatërrim kulturor”.

“Jam shumë i prekur, kërkoj falje”, tha Papa para mijëra njerëzve indigjenë në Maskwacis, në perëndim të Kanadasë. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë