Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bëri thirrje për zhvillimin e armëve më të përparuara bërthamore dhe tha se Shtetet e Bashkuara janë “armiku ynë më i madh”, njoftoi media shtetërore të shtunën.

Kjo përbën një sfidë të fortë për Presidentin e zgjedhur amerikan Joe Biden vetëm disa ditë para se të marrë detyrën, raporton Reuters.

Politika armiqësore e Uashingtonit nuk do të ndryshonte pavarësisht se kush merr Shtëpinë e Bardhë, por heqja dorë nga ajo politikë do të ishte thelbësore për marrëdhëniet tona, tha Kim, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA.

“Aktivitetet tona të politikës së jashtme duhet të përqendrohen në kapërcimin e Shteteve të Bashkuara, armikut tonë më të madh dhe pengesës kryesore për zhvillimin tonë inovativ,” tha Kim gjatë vërejtjeve në një kongres të rrallë të partisë në Pyongyang.

Koreja e Veriut nuk do të “keqpërdorë” armët e saj bërthamore, tha Kim, por vendi po zgjeron arsenalin e tij bërthamor, duke përfshirë aftësitë e goditjes “parandaluese” dhe “hakmarrëse” me koka të madhësive të ndryshme.

Kim bëri thirrje për zhvillimin e pajisjeve që përfshijnë armë hipersonike, raketa balistike ndërkontinentale, satelitë spiunë dhe dronë.