Kina sot u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara për të lejuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të hetojë origjinën e shpërthimit të epidemisë COVID-19 atje, pasi OBSH përfundoi punën e saj në terren në qytetin kinez të Wuhan.

“Ne duam që pala amerikane, si Kina, të marrë një pozicion të hapur dhe transparent dhe t’u bëjmë thirrje ekspertëve të OBSH-së në Shtetet e Bashkuara të kryejnë kërkime dhe të kontrollojnë origjinën e virusit korona”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin, cituar NGA Reuters.

Disa orë pasi ekipi i OBSH-së njoftoi gjetjet paraprake në një konferencë shtypi në Wuhan të martën, Uashingtoni tha se donte të shqyrtonte në detaje të dhënat që ekipi përdori për të konkluduar se virusi që shkakton COVID-19 nuk ka origjinën nga një laborator në Wuhan, dhe që lakuriqët e natës mbeten një burim i mundshëm i infeksionit.

Politizimi i virusit

Sekretari i Shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha dje se qeveria amerikane nuk ishte e përfshirë në planifikimin dhe kryerjen e hetimit të OBSH-së dhe donte të kryente një auditim të pavarur të gjetjeve të misionit dhe të dhënave bazë, të cilat provokuan reagime shumë negative në Kinë.

Origjina e pandemisë së virusit Corona, e cila u shfaq për herë të parë në Wuhan në fund të vitit 2019, është shumë e politizuar dhe Kina mbron teorinë se COVID-19 ka mbërritur në vend dhe jashtë vendit, tha agjencia.