Skip to content

Kina mesazh SHBA-së për Tajvanin: Do të mbrojmë integritetin tonë territorial

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kina “do të mbrojë me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial”, tha sot një zëdhënës i forcave ajrore të vendit duke iu referuar Tajvanit, ndërsa tensionet mbi ishullin përshkallëzohen.

 

Sipas medieve shtetërore, zëdhënësi i forcave ajrore Shen Jinke tha në një shfaqje ushtarake se forcat ajrore kanë shumë lloje avionësh luftarakë që mund të rrethojnë “ishullin e çmuar të atdheut”.

 

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, e treta në radhë për të zëvendësuar presidentin e SHBA nëse është e nevojshme, la të kuptohet të premten se ajo do të bëjë një udhëtim në Azi.

 

Ajo nuk e përmendi Tajvanin, por ditët e fundit janë intensifikuar spekulimet për vizitën e saj atje, duke nxitur më tej tensionet.

 

Pekini e konsideron Tajvanin një provincë kineze, një vend me një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike.

 

Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëroi homologun e tij amerikan Joe Biden të enjten se Uashingtoni duhet të respektojë parimin e Kinës, duke deklaruar se “ata që luajnë me zjarrin do të humbasin prej tij”.

 

Shen tha sot: “Forcat ajrore kanë vullnet të fortë, besim të plotë dhe aftësi të mjaftueshme për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial.”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë