Organizatat e të drejtave të njeriut kanë akuzuar autoritetet kineze për vrasjen e shumë muslimanëve ujgurë ditët e fundit, pasi shtëpitë e tyre u mbyllën pa ushqim dhe ilaçe me pretekstin e masave për të kufizuar përhapjen e virusit korona.

Aktivistët në mediat sociale dokumentuan vdekjen e një numri myslimanësh ujgurë – përmes hashtagëve: “#Kina_Shfaros_Ujgurët_Muslimanët”, “#StarvationGenocide” dhe “#UyghurGenocide” – në shtëpi dhe spitale për shkak të urisë, dhe bënë thirrje për ndërhyrje urgjente ndërkombëtare.

Një video e postuar nga inxhinieri ujgur i NASA-s Erkin Siddik në llogarinë e tij në Tëitter tregon një grua, pjesa e sëmurë e këmbës së saj po shpërbëhet për shkak të mohimit të ilaçeve dhe ushqimit.

Erkin Siddik, president i Fondacionit Uyghur Projects, tha në një video se Kina po fut karantinë në shtëpi në shumë qytete për shkak të përhapjes së virusit korona, por po i pengon ujgurët të marrin ushqim dhe ilaçe, ndërsa në të njëjtën kohë u jep ushqim.

Siddik foli gjithashtu për zhvendosjen e kinezëve në hotelet e përcaktuara për karantinë në kushte të përshtatshme, ndërsa 700 ujgurë u vendosën në një dhomë “si vrima”.

Presidenti i fondacionit të lartpërmendur shprehu shqetësimin se ujgurët e burgosur mund të përdoren si armë biomjekësore dhe eksperimente të kontrollit të trurit. Ai vuri në dukje se ka një sërë raportesh për këtë nga objektet kërkimore mjekësore ushtarake në Turkestanin Lindor që përdorin ujgurët dhe shpjegoi se qeveria kineze i konsideron ujgurët një barrë.

Sipas raporteve të organizatave të të drejtave të njeriut, autoritetet kineze i vendosën ujgurët në arrest shtëpiak dhe i lanë uri për 40 ditë me pretekstin e luftimit të virusit korona, duke ua mohuar aksesin në shërbimet shëndetësore.

Shumica e fotove dhe videove të postuara përmes hashtag-ut tregojnë imazhe të fëmijëve të vegjël që vdesin nga uria në shtëpitë e tyre që janë kthyer në kampe të reja torture.

Të hënën, aktivistët lëshuan një tabelë në arabisht dhe anglisht të titulluar “Kina shfaros muslimanët ujgurë”.

Në fillim të shtatorit, Komisionerja e Lartë e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, publikoi një raport mbi situatën në provincën kineze të Xinjiang, i cili trajtoi shkeljet e të drejtave të njeriut kundër pakicës muslimane ujgure dhe akuzat për torturë dhe abuzim seksual.