Autoritetet greke shpëtuan 84 emigrantë të shtunën, jo shumë larg ishullit të Kretës, dhe arrestuan katër persona që besohet se ishin trafikantë njerëzish, njoftoi sot roja bregdetare.

Në incidentin e parë, një anije u raportua në rojet bregdetare se po lundronte në det për shkak të një defekti mekanik, rreth 85 kilometra në jug të ishullit të Kretës.

Një anije e Marinës Greke gjeti një anije me 72 persona në bord, 58 prej të cilëve burra dhe 14 të mitur, të cilët më pas u dërguan në Kretë.

Pas marrjes në pyetje të të ardhurve, roja bregdetare arrestoi dy persona që drejtonin anijen, me dyshimin se ishin trafikantë njerëzish.

Varka u largua nga porti libian i Tobruk dhe emigrantët e shpëtuar u thanë autoriteteve greke se ata paguanin nga 2,000 deri në 4,000 dollarë për transportin e paligjshëm në Greqi.

Dy të arrestuarit ka gjasa të akuzohen për formimin e grupit kriminal, lehtësimin e hyrjes së paligjshme të individëve në vend dhe ekspozimin e tyre në rrezik. /

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re