Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Nëse keni kolesterol të lartë atëherë ju rritet rreziku për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare. Ju mund ta ulni kolesterolin dhe ta mbanin nënë kontroll pa qënë nevoja të përdorni medikamente.

Në këtë postim do t’ju japim nida këshilla nga dietologë për të ulur kolesterolin:

Hani bimë jeshie: të tilla si spinaq, sallatë, mente, majdanoz, kale, lakra jeshile dhe cdo bimë tjetër jeshile. Preferohen të konsumohen të freskëta ose gjysmë të gatuara.Bimët jeshile kanë efekte anti-oksidante dhe ju ndihmojnë të rrisni kolesterolin e mirë.

Konsumoni shumë fibra: të tilla si tërshëra, qiqrat, thierrzat, quinoa, kus-kus, fasule apo fruta të pasura me fibra si mollë, dardha, protokall, boronica etj. Fibrat ndihmojnë funksionimin e mirë të zorrëve dhe janë shumë të shëndetshme dhe për zemrën.

Konsumoni yndyrna të shëndetshme: të tilla si vaj ulliri, vaj avokado, arra, bajame, lajthi, yndyrna omega-3 dhe shmangni yndyrnat e ngopura si, vaj luledielli, vaj misri, dhjamë etj./ shëndeti.com.al/Burimi: Healthy food team

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë