Home BOTA Kolonët izraelitë bëjnë thirrje për “hakmarrje” ndaj arabëve

Kolonët izraelitë bëjnë thirrje për “hakmarrje” ndaj arabëve

0
Kolonët izraelitë bëjnë thirrje për “hakmarrje” ndaj arabëve

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Dhjetra kolonë hebrenj kërkuan hakmarrje ndaj arabëve në një tubim të dielën në qytetin e vjetër të Kudsit Lindor të pushtuar pas një sulmi me thikë nga një palestinez që la të vdekur një kolon.

Tubimi u mbajt pas raportimeve në shtypin izraelit mbi incidentin.

Dëshmitarët okularë theksuan se gjatë tubimit, kolonët varën një flamur izraelit në vendin e Shkollës Fillore Umariya në lagjen muslimane të Qytetit të Vjetër dhe brohoritën me slogane hakmarrjeje kundër arabëve.

Policia izraelite theksoi më herët se tre persona, duke përfshirë dy policë, u plagosën gjithashtu në sulmin në Qytetin e Vjetër.

Mësohet se sulmuesi është qëlluar për vdekje në vendngjarje.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë