Komandanti i Brigadës së 36-të të Marinës ukrainase, Serhii Volynskyi (i njohur si Volyna), i ka bërë thirrje presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që të nisë një procedurë “nxjerrjeje” dhe t’i çojë ata në Turqi.

Citimi i drejtpërdrejtë: “I nderuar zoti President Recep Tayyip Erdoğan, Majori i Marinës Serhii Volynskyi po ju bën thirrje. Unë jam duke shërbyer në Brigadën e 36-të Detare të stacionuar në garnizonin e Mariupolit, e cila ka luftuar për 65 ditë rresht.

Kemi 600 ushtarakë me lëndime të shkallëve të ndryshme, të cilët kanë nevojë të madhe për ndihmë. Ne kemi me vete civilë që janë plagosur dhe të cilët gjithashtu kanë nevojë për ndihmën tuaj. Qindra civilë dhe dhjetëra fëmijë kanë kërkuar gjithashtu siguri me ne në fabrikën e çelikut Azovstal. Më i vogli është katër muajsh.

Tani po i bëj thirrje popullit turk dhe Presidentit që të fillojë një procedurë nxjerrjeje dhe të bëjë gjithçka që është e mundur për të çuar garnizonin e Mariupolit në Turqi, për të na larguar në fakt nga Azovstal, me garanci sigurie nga Turqia. Ne shpresojmë shumë në ndihmën tuaj.”

Detaje: Volynskyi shtoi se situata aktuale në Azovstal është jashtëzakonisht e vështirë: luftimet nuk janë ndalur.

Pushtuesit kryejnë çdo ditë sulme ajrore, zjarr nga sisteme të ndryshme artilerie me bazë tokësore dhe detare dhe kryejnë operacione sulmi duke përdorur tanke, mjete luftarake të këmbësorisë dhe kontigjente të mëdha trupash.

Pak ditë më parë, pushtuesit rusë shkatërruan një spital fushor dhe një sallë operacioni. Tani mjekët nuk mund të ofrojnë më kujdes mjekësor për ushtarakët dhe civilët.

Sipas Volynskyi, qindra civilë, duke përfshirë 60 fëmijë, janë fshehur në bunkerët e Azovstal.

Sfondi:
* Në natën e 28 prillit, pushtuesit rusë hodhën bomba të fuqishme në spitalin Azovstal, ku po trajtoheshin civilë dhe ushtarakë të plagosur rëndë. Një numër i personelit ushtarak të plagosur rëndë u mbulua nga rrënojat.
* Pas bisedimeve me Zelenskyy më 28 prill, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres tha në Kiev se organizatat ndërkombëtare të udhëhequra nga OKB dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ishin gati të kryenin një operacion shpëtimi për evakuimin e civilëve nga uzina e çelikut Azovstal.
* Regjimenti i Azov ka vlerësuar se ka vrarë më shumë se 1150 ushtarë rusë në 65 ditët e betejës për Mariupolin.
* Në mëngjesin e 29 prillit, Zyra e Presidentit të Ukrainës njoftoi se autoritetet po përgatiteshin për një operacion shpëtimi 24-orësh për evakuimin e civilëve dhe personelit ushtarak nga Azovstal. Para kësaj, megjithatë, këshilltari i kreut të zyrës së Presidentit Mykhailo Podoliak tha se Rusia po injoronte negociatat speciale për evakuimin e ukrainasve nga Mariupol dhe refuzonte të shkëmbente njerëzit e bllokuar atje me Viktor Medvedchuk, ndaj vajzës së të cilit, Putini është kumbar.
Burimi: Volynskyi në Habertürk TV