Lëvizja palestineze Hamas, e cila sundon Rripin e Gazës, ka rinovuar arsenalin e saj që nga viti 2014, kur ishte në luftë me Izraelin në atë territor palestinez dhe tani ka një numër të madh raketash, raketa të drejtuara dhe dronë, tha një komandant i lartë ushtarak izraelit .

Sipas vlerësimeve të ushtrisë izraelite, Hamasi ka gati 7,000 raketa, si dhe 300 anti-tank dhe 100 raketa anti-ajrore, raporton AP.

Ai tha gjithashtu se Hamas ka prokuruar dhjetëra dronë dhe ka një ushtri prej afro 30,000 anëtarësh, përfshirë 400 komando detare, të stërvitur dhe të pajisur për operacionet detare, shtoi komandanti anonim.

Organizata më e vogël Xhihad, e cila shpesh vepron e pavarur nga Hamas, mburret me një arsenal të ngjashëm, tha komandanti, duke specifikuar se ka 6,000 raketa, dhjetëra drona dhe raketa anti-tank dhe anti-ajrore dhe ka më shumë se 400 anëtarë të forcat detare.

Gjatë luftës në 2014, Hamas përdori tunele të gërmuara nën kufirin e Gazës për të sulmuar. Izraeli ka zbuluar dhe shkatërruar gati 20 tunele të tilla që nga ndërprerja e luftimeve, duke përfshirë edhe një të madh në ndërtim në tetor të vitit të kaluar.

Pengesë nëntokësore

Komandanti izraelit tha se pengesa nëntokësore pothuajse e përfunduar që Izraeli po ndërton në kufi është e pajisur me sensorë për të zbuluar tunele dhe se do të mbulojë të gjithë kufirin e gjatë 60 kilometra të gjatë.

Hamas, i cili kundërshton ekzistencën e Izraelit, mori kontrollin e Rripit të Gazës nga forcat rivale palestineze në 2007.

Ai që atëherë ka bërë luftë me Izraelin tre herë, dhe konflikte të vogla gjithashtu kanë shpërthyer herë pas here.

Izraeli po mban nën bllokadë Rripin e Gazës për të parandaluar “armatosjen e ekstremistëve”, pretendon ajo. Egjipti fqinj gjithashtu ka vendosur një bllokadë mbi Rripin e Gazës.

Javën e kaluar, Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë mori qëndrimin se ka juridiksion për të hapur një hetim mbi krimet e mundshme të luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

Nëse fillon hetimi, prokurori ka njoftuar se do të hetojë sulmet ushtarake izraelite në Rripin e Gazës dhe goditjet palestineze të zonave civile izraelite, si dhe përdorimin e mburojave njerëzore.

Zyrtarët izraelitë thanë se ata nuk ishin të frikësuar dhe kreu i ushtrisë izraelite, Gjeneral Lejtnant Aviv Kochavi, paralajmëroi në një fjalim të fundit se në konfliktet e ardhshme, Izraeli do të përdorte forcë të fortë në zonat e banuara nga të cilat ruhen dhe lëshohen raketa.

Ai tha se ushtria izraelite do të paralajmëronte civilët të evakuohen përpara sulmeve të tilla.