Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Holanda dhe Danimarka do të dorëzojnë pajisje të mbrojtjes ajrore me përparësi të lartë në Ukrainë, njoftuan kombet në një deklaratë të përbashkët të enjten, raporton CNN.

 

Qindra raketa të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër dhe të mesme dhe sisteme të lidhura janë përfshirë në nismë, sipas deklaratës.

 

“Dorëzimi i pajisjeve ka filluar dhe duhet të përfundojë brenda disa javësh”, u tha në deklaratë.

 

Ndihma u njoftua përpara takimit të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes të Ukrainës të udhëhequr nga SHBA në Bruksel, Belgjikë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re