Koreja e Jugut ka rënë dakord në mënyrë të diskutueshme të paguajë kompensim për qytetarët e saj që u detyruan të punonin në fabrikat japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Propozimi i Seulit synon të zgjidhë çështjet koloniale që kanë penguar prej kohësh marrëdhëniet midis kombeve. Zyrtarët nga të dyja palët e përshëndetën propozimin e së hënës si përparim.

Por viktimat dhe kundërshtarët e planit në Korenë e Jugut e kanë kritikuar marrëveshjen, duke thënë se ajo nuk e mban Japoninë përgjegjëse, raporton BBC.

Rreth 150,000 koreanë u detyruan të punonin në fabrika dhe miniera në Japoni gjatë luftës, për shkak të kolonizimit japonez të Gadishullit Korean në 1910-1945.

Të hënën, protestuesit në Seul demonstruan jashtë ministrisë së jashtme të Koresë së Jugut për të denoncuar planin e qeverisë së tyre që kompanitë koreano-jugore të paguajnë në një fond publik të viktimave.

Ndërkohë, qeveria japoneze përshëndeti largimin e Seulit nga kërkesa që dy firmat japoneze të paguajnë kompensim. Qeveritë e mëparshme të Koresë së Jugut janë përpjekur të detyrojnë Tokion të paguajë dëmshpërblime.

Në vitin 2018, Gjykata e Lartë e Koresë së Jugut urdhëroi kompanitë japoneze të kompensojnë 15 viktima të punës së detyruar. Por kompanitë, duke përfshirë Mitsubishi dhe Nippon Steel, refuzuan, duke shkaktuar armiqësi të mëtejshme.

Megjithatë, presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i zgjedhur vitin e kaluar, ka kërkuar të përmirësojë marrëdhëniet me Japoninë – një tjetër aleat i SHBA-së në rajon. SHBA ka ushtruar presion të dy vendeve për të përmirësuar marrëdhëniet e tyre.

Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti marrëveshjen “pikturë” të hënën. Plani i Seulit propozon që kompanitë koreano-jugore që kanë përfituar nga marrëveshja e pasluftës e vitit 1965, të bëjnë donacione.

Fondi prej 3 milionë dollarësh do të shpërndahet mes familjeve të 15 paditësve, vetëm tre prej të cilëve janë ende gjallë. Të tre thanë se do të refuzonin të pranonin paratë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re