Koreja e Veriut ka miratuar një ligj të ri që i jep të drejtën për të nisur një sulm bërthamor parandalues ​​për vetëmbrojtje, një lëvizje që udhëheqësi Kim Jong-un thotë se e bën statusin e vendit si fuqi bërthamore “të pakthyeshëm” dhe ndalon çdo bisedë për denuklearizimin, njoftoi të premten media shtetërore.

Lëvizja vjen pasi vëzhguesit thonë se Koreja e Veriut po përgatitet të rifillojë testet bërthamore për herë të parë që nga viti 2017, pas samiteve historike me presidentin e atëhershëm të SHBA, Donald Trump dhe liderë të tjerë botërorë në vitin 2018, nuk arritën të bindin Kim-in të braktisë programin e tij të armëve bërthamore.

Asambleja e Lartë Popullore miratoi ligjin e ri të enjten, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve KCNA.

“Rëndësia më e madhe e legalizimit të politikës së armëve bërthamore është se ajo tërheq një vijë të pakthyeshmërisë që do të thotë se nuk ka asnjë hamendësim të dytë të armëve tona bërthamore,” tha Kim në një fjalim para ligjvënësve.

Koreja e Veriut tashmë e ka deklaruar veten një vend bërthamor sipas kushtetutës së saj, por ligji i ri shkon një hap më tej duke specifikuar se kur ato armë mund të përdoren – në përgjigje të një sulmi ose për të ndaluar një pushtim.

Sulmi parandalues ​​bërthamor

Ligji lejon gjithashtu një sulm bërthamor parandalues ​​nëse zbulohet një kërcënim i menjëhershëm i një sulmi me armë të shkatërrimit në masë ose një sulm ndaj “objektivave strategjike” të një vendi.

Ligji gjithashtu ndalon shkëmbimin e armëve bërthamore ose teknologjisë me vendet e tjera, tha agjencia.

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden ka ofruar të takohet me Kim në çdo kohë, kudo dhe presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol ka premtuar një paketë masive ndihme nëse Pheniani fillon të heqë dorë nga arsenali i tij bërthamor.

Por Koreja e Veriut i ka refuzuar këto oferta, duke thënë se SHBA dhe aleatët e saj vazhdojnë të ndjekin “politika armiqësore” në formën e sanksioneve dhe stërvitjeve ushtarake.

 “Për sa kohë ka armë bërthamore në botë, për sa kohë ka imperializëm, për sa kohë që stërvitjet ushtarake të SHBA-së dhe ndjekësve të saj kundër vendit tonë nuk ndalen, forcimi i forcës sonë bërthamore nuk do të ndalet”, tha Kim.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re