Home BOTA Koretë: Veriut “tremb” Jugun me dy raketa

Koretë: Veriut “tremb” Jugun me dy raketa

0
Koretë: Veriut “tremb” Jugun me dy raketa

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi nga bregu i saj lindor, sipas mediave dhe Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Koresë së Jugut.

“Shtabi i Përgjithshëm thotë se ka regjistruar lëshime nga zona Tongchon, në provincën Kangwon”, raportoi të premten agjencia e lajmeve Yonhap e Koresë së Jugut.

Ushtria e Koresë së Jugut “ruan gatishmërinë e plotë në bashkëpunim të ngushtë me SHBA”, tha shefi i shtabit në një mesazh për gazetarët.

Nuk janë dhënë detaje, përveç rrezes së raketave.

Vendi i lëshimit të Tongchon ndodhet rreth 60 kilometra nga kufiri i dy Koreve.

Faqja duket të jetë më e afërta me Korenë e Jugut nga çdo vend tjetër që Pheniani ka përdorur për lëshime deri më tani.

Nisja u zhvillua në ditën e fundit të stërvitjes vjetore ushtarake 12-vjeçare të Koresë së Jugut “Hoguk”, në të cilën këtë vit morën pjesë një numër i papërcaktuar ushtarësh amerikanë.

Javën e ardhshme, forcat e Koresë së Jugut dhe ato amerikane do të kryejnë stërvitje ajrore në shkallë të gjerë, pretendon Yonhap.

Seuli dhe Uashingtoni kanë paralajmëruar disa herë se Pheniani mund të jetë afër testimit të një bombe bërthamore për herë të parë që nga viti 2017, pas një sërë testesh balistike.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë