Pjesa më e madhe e qyteteve të vendit, si Tirana, Shkodra, Vlora, Lezha, etj., janë në “shtetrrethim” për shkak të masave të marra nga qeveria për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Gazetarja Xhensila Kodra raporton se rrugët e kryeqytetit janë krejtësisht bosh dhe vërehet një rritje e numrit të biçikletave në qarkullim. Në rrugët e Tiranës lëvizin vetëm makinat që kanë autorizim.

Ndërkohë që Tirana i është “bindur” urdhrit të policisë, janë hasur probleme në Durrës, Fushë-Krujë dhe rrethina, ku mjaft shoferë kanë dalë me makinat e tyre.

Pesë prej shoferëve “shkelës” në Durrës janë shoqëruar.

Të bindur shoferët kanë qenë edhe në Lezhë, ku gazetari Gjergj Figuri bën me dije se nuk janë hasur probleme të theksuara në këtë drejtim. Patrullat e policisë janë kudo në këtë qytet duke mos lejuar makinat që të lëvizin.

08:40 Mjeku tërheq vëmendjen: Qytetarët po bëjnë një gabim të rëndë si italianët

Pas vendimit të qeverisë, për të bllokuar hyrjen dhe daljen e mjeteve nga Tirana mëngjesin e së premtes, mjeku Pëllumb Pipero tha largimi i qytetarëve nga Tirana është një vendi i gabuar dhe shumë të rëndë. Mjeku e krahasoi këtë me sjelljen e italianëve, kur nisi të shfaqet koronavirusi.

“Me qindra automjete apo shqiptarë kanë udhëtuar nga Tirana  në drejtim të Korçës apo Shkodrës dhe Lezhës për fundjavë. Besoj se po bëjnë një gabim shumë të rëndë dhe është gabimi që bëri dhe Italia që në fazat e parë të kësaj epidemie, duke lejuar që veriun të ikte në jug. Përmes jush bëj një thirrje tjetër. Mirë që kanë vajtur po të paktën të jepet një urdhër i prerë që nesër të mos hapet asnjë shërbim. Është një gabim shumë i madh në këtë situatë. Gjysma e Tiranës mund të jetë në Pogradec nesër, është shumë gabim”, tha infeksionisti i njohur në “Opinion”.

07: 45 Basha mesazh stafeve mjekësore: Jeni heronjtë tanë! Mendja dhe zemra e çdo shqiptari është me ju!

Kreu i PD, Lulzim Basha u është drejtuar me një mesazh të gjithë mjekëve, të cilët i ka quajtur “heronjtë tanë”.

Basha shkruan mes të tjerash se mendja dhe zemra e çdo shqiptari është me ta, në këtë situatë të vështirë si pasojë e përhapjes së koronavirusit në vend.

Mesazhi nga Lulzim Basha:

Të dashur mjekë, infermierë dhe punonjës të shëndetësisë kudo në Shqipëri dhe personeli i Spitalit Infektiv në Tiranë!

Jeni heronjtë tanë!

Mendja dhe zemra e çdo shqiptari është me ju! Zoti ju dhëntë forcë dhe kurajo për ta përballuar këtë sfidë që kemi përpara! Në këto kohë ju nuk jeni vetëm prindër, bashkëshortë, bijë e bija, motra dhe vëllezër të familjarëve tuaj, por të të gjithëve ne bashkqytetarëve tuaj.

Mirënjohje të thellë kombëtare për secilin prej jush! Askush nuk ju sheh çuditshëm, e gjithë Shqipëria ju sheh me admirim për punën dhe përkushtimin tuaj!

Zoti ju bekoftë ju dhe të afërmit tuaj!

Zoti e bekoftë Shqipërinë!

07:17 23 të infektuar, Tirana në “shtetrrethim” nga koronavirusi

Tiranë është zgjuar bosh si anjëherë më parë këtë mëngjes. Pas urdhrit për ndalimin e qarkullimit rrugët e kryeqytetit janë thuajse bosh.

Të vetmit që lëvizin janë automjetet që kanë marrë leje. Një masë e tillë u mor dje nga pasi u konfirmuan 23 të prekur nga koronavirusi në vend. Ndërkaq, prezente janë postoblloqet e policisë që prej mbrëmjes së djeshme, të cilë vijojnë me kontrollet.

Po ashtu vijojnë të jenë të mbyllura baret dhe restorantetet, palestrat, lokalet e natës, etj. E njëjta situata mbizotëron edhe në qytetet e tjera të vendit.

Në një lidhje direkte për “Abc-ja e mëngjesit”, gazetarja Xhensila Kodra raporton se nga vëzhgimi duket se në pjesën më të madhe të automjeteve që lëvizin është vetëm një person, shoferi.