Autoritetet turke u kanë bërë thirrje autoriteteve të Kosovës që të braktisin synimin e tyre për të hapur një ambasadë në Jeruzalem sepse kjo minon statusin historik dhe ligjor të Jeruzalemit dhe çështjen palestineze, e nga ana tjetër mund të rrezikojë procesin e njohjes së Kosovës nga vendet e treta, njoftoi Anadolu Agency (AA).

Ministria e Jashtme e Turqisë tha se ishte e qartë nga mesazhet nga presidenti, kryeministri, ministri i jashtëm dhe zyrtarë të tjerë se Kosova dhe Izraeli po planifikonin njohjen reciproke dhe se Kosova po planifikonte të hapte një ambasadë në Jeruzalemin e okupuar.

Deklarata tha se ishte zhgënjyese që Kosova po konsideronte një veprim të tillë, një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të Kombeve të Bashkuara.

Duke kujtuar se Turqia ishte ndër vendet e para që njohu pavarësinë e Kosovës dhe se ajo mbështeste njohjen e Kosovës në skenën ndërkombëtare, një deklaratë nga Ankaraja tha se Turqia besonte se një proces i tillë nuk duhet të vazhdojë në shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe vuajtjeve të popullit palestinez.

Vendime të shumta të Kombeve të Bashkuara deklarojnë se zgjidhja e krizës në Lindjen e Mesme është e mundur vetëm duke krijuar një shtet të pavarur palestinez në kufijtë e vitit 1967 dhe me Jeruzalemin Lindor si kryeqytet.

“Ne u bëjmë thirrje udhëheqësve të Kosovës të respektojnë ato vendime dhe të shmangin një hap që minon statusin ligjor dhe historik të Jeruzalemit dhe mund të jetë një pengesë e ardhshme për njohjen e Kosovës nga vendet e tjera”, tha deklarata.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re