Skip to content

Kreu i OBSH: Fundi i pandemisë në horizont, por jo aq afër!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se fundi i pandemisë COVID-19 është “në horizont, por jo aq afër”, duke zbutur deklaratën që ai bëri javën e kaluar.

“Kemi kaluar dy vjet e gjysmë në një tunel të gjatë dhe të errët dhe sapo kemi filluar të shohim dritën në fund të atij tuneli”, tha ai në një konferencë për shtyp në New York, ku po merr pjesë në seancën e Asamblesë së Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara.

“Megjithatë, ne jemi ende larg fundit dhe është ende errësirë ​​në tunel dhe ka pengesa të shumta që ne mund t’i kapërcejmë nëse nuk jemi të kujdesshëm,” shtoi ai.

Java e kaluar ishte më optimiste

Deklarata e Tedros ndryshon nga ajo e presidentit amerikan Joe Biden, i cili tha në një bisedë të publikuar të dielën se pandemia në Shtetet e Bashkuara ka “mbaruar”.

Por Tedros ishte gjithashtu më optimist javën e kaluar.

“Në konferencat e medias në dy javët e fundit, thashë se pandemia nuk ka mbaruar, por se fundi i saj është në horizont dhe të dyja janë të vërteta”, tha Tedros në New York.

 “Të jesh në gjendje të shohësh fundin nuk do të thotë se jemi në fund të rrugës,” tha ai.

Tedros kujtoi se numri javor i vdekjeve të raportuara në botë vazhdon të bjerë dhe tani është vetëm 10 për qind e numrit më të lartë të vdekjeve në janar 2021.

Më shumë se 6.5 milionë të vdekur

Përveç kësaj, në shumicën e vendeve, masat epidemiologjike janë hequr dhe dy të tretat e popullsisë së botës janë vaksinuar, duke përfshirë tre të katërtat e punonjësve shëndetësorë dhe të moshuarit.

“Por 10,000 të vdekur në shtatë ditë janë 10,000 shumë,” tha ai.

“Ne duhet të shpresojmë se mund – dhe do – të arrijmë në fund të tunelit dhe ta lëmë pas pandeminë. Por ne nuk kemi arritur ende në këtë”, tha Tedros.

Statistikat e publikuara në faqen e internetit të OBSH-së tregojnë se pandemia COVID-19 ka vrarë më shumë se 6.5 milionë njerëz në mbarë botën. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë