Kriptovalutat, Policia e Kosovës mësyn Veriun serb

masine-kriptovaluta-anadolija.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Në orët e hershme të mëngjesit, në komunën e Leposaviqit, Policia e Kosovës me kërkesë të Doganës së Kosovës ka organizuar aksionin e zbulimit dhe konfiskimit të pajisjeve për të minimizuar kriptovalutat.

Ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Sveçla ka thënë në Facebook se aksioni i mëngjesit të sotëm ka ndodhur në afërsi të fshatit Trebice të komunës së Leposaviqit dhe se janë konfiskuar 272 lloje të kësaj pajisje dhe një person është arrestuar.

“I gjithë aksioni kaloi dhe përfundoi pa incidente”, ka thënë Sveçla, duke shtuar se veprimet e tilla do të vazhdojnë deri në zbatimin e plotë të vendimit të Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës.

Qeveria e Kosovës së fundi ka ndaluar prodhimin e kriptovalutave në të gjithë territorin me qëllim të tejkalimit të krizës energjetike për shkak të krizës së energjisë elektrike.

Kriptovaluta është një monedhë dixhitale ose virtuale e krijuar për të funksionuar si një mjet këmbimi.

Ai përdor kriptografinë për të siguruar dhe verifikuar transaksionet, si dhe për të kontrolluar krijimin e njësive të reja të një kriptomonedhe të caktuar.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë