Kryeministri i Sri Lankës, Ranil Wickremesinghe i ka thënë ushtrisë që të bëjë “çfarëdo që është e nevojshme për të rivendosur rendin” pasi protestuesit sulmuan zyrën e tij të mërkurën.

 

Ai është emëruar në president në detyrë president nga presidenti Gotabaya Rajapaksa, i cili është arratisur nga vendi.  Por vendimi për ta lënë atë në krye shkaktoi protesta të mëtejshme, duke kërkuar që edhe kryeministri të largohej.

 

Sri Lanka po vuan nga kriza e saj më e keqe ekonomike në dekada. Në një fjalim televiziv, Wickremesinghe u bëri thirrje protestuesve të largohen nga zyra e tij dhe ndërtesat e tjera shtetërore dhe të bashkëpunojnë me autoritetet.

 

“Ne nuk mund ta grisim kushtetutën tonë. Nuk mund të lejojmë që fashistët të marrin pushtetin. Ne duhet t’i japim fund këtij kërcënimi fashist ndaj demokracisë,” tha ai.

 

Demonstruesit mblidhen jashtë zyrës së kryeministrit të Shri Lankës, Ranil Wickremesinghe, në mes të krizës ekonomike të vendit, në Colombo, Shri Lanka, 13 korrik 2022.

 

Shri Lanka ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme të mërkurën, pasi presidenti u largua jashtë shtetit për t’i shpëtuar protestave antiqeveritare, pasi mijëra njerëz dolën në rrugë, përsëri të zemëruar që ai ende nuk ishte dorëzuar./R.E.L

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png