Kryeministri italian Mario Draghi theksoi se do të vizitojë Turqinë në korrik për bisedime dypalëshe.

Duke iu drejtuar parlamentit për zhvillimet e fundit në Ukrainë, Draghi përsëriti qëndrimin e Italisë kundër luftës së Rusisë ndaj Ukrainës.

Ai tha se nuk është mbajtur asnjë samit ndërqeveritar midis Italisë dhe Turqisë për 10 vjet, duke shtuar se vizita e tij do të vijë në fillim të korrikut.

Kryeministri tha se gjatë vizitës së tij, të dyja palët do të diskutojnë përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë dhe për të forcuar lidhjet dypalëshe.

Lidhur me krimet e supozuara të luftës të kryera nga forcat ruse në Ukrainë, kryeministri italian tha se ai ofroi mbështetjen e Italisë për të hetuar këto pretendime pasi varreza masive u gjetën në vendin e shkatërruar nga lufta.

Duke folur edhe për rritjen e aksioneve të NATO-s në krahun lindor, Draghi nënvizoi se përveç 2.500 ushtarëve italianë në Evropën Lindore, Italia do të dërgojë edhe 1.000 ushtarë të tjerë në Hungari dhe Bullgari.

Ai tha gjithashtu se ata po konsiderojnë dërgimin e një sistemi të mbrojtjes ajrore në Sllovaki.

Draghi përsëriti mbështetjen e vendit të tij për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.
Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re