Ditën e sotme moti do të nisë i kthjellët. Gjatë mesditës e pasdites vranësirat do të vijnë drejt zhvillimit kryesisht përgjatë maleve.

 

Në këto zona nuk do të mungojnë reshjet dhe shtrëngata e shiut. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim 1-8m/sek. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

 

Temperaturat parashikohen: në zona malore 8 deri 25°Cnë zona e ulëta 10 deri 28°Cnë zona bregdetare 11 deri 26°C

 

Në rajonin e Ballknait do të ketë një karakteristikë që të gjitha zonat bregdetare do të kenë orë të gjata me diell e ndërsa zonat malore do të përfshihen nga vranësirat e mesditës. Në këto zona përkohësisht nuk do të mungojnë reshjet shtrëngata rrebeshet me rrufe.Në pjesën veriore të kontinenentin do të ndikojnë motin 2 sisteme ftontale.

 

Këto në të gjithë pjesnë veriore do të sjellin reshje shiu e temperatura të ulëta për muajin. Jugu e qendra e kontinenetit do të përfshihet nga moti i qendrueshëm me temperatura në rritje. Përjashtim këtu bëën lindja e ballknait ku do të ketë ndikim të masave të paqendrueshme.