Një ushtar amerikan i liruar pas më shumë se dy muajsh në paraburgim në Korenë e Veriut është kthyer në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar një zyrtar amerikan.Travis King mbërriti në një bazë ushtarake amerikane në Teksas të enjten, tha një zyrtar për agjencinë e lajmeve Reuters.

Videoja e transmetuar të enjten nga një media e Teksasit u shfaq gjithashtu duke treguar King, i veshur me një bluzë të errët, duke dalë nga avioni në San Antonio.

King u çua në paraburgim në SHBA një ditë më parë, më shumë se dy muaj pasi kaloi në Korenë e Veriut përmes Zonës së Çmilitarizuar (DMZ) që ndan vendin nga Koreja e Jugut.

Pheniani tha të mërkurën se kishte “vendosur të dëbonte” ushtarin 23-vjeçar amerikan pasi kishte përfunduar një hetim për hyrjen e tij të paligjshme në korrik.

Një raport i agjencisë zyrtare të lajmeve KCNA thotë se King, “pranoi se ai hyri ilegalisht territorin e Koresë së Veriut sepse ai ushqeu ndjenja të këqija ndaj abuzimit çnjerëzor dhe diskriminimit racor brenda ushtrisë amerikane dhe ishte i zhgënjyer me shoqërinë e pabarabartë amerikane”.

King dezertoi në Korenë e Veriut ndërsa vizitonte anën jugore të fshatit të armëpushimit ndër-korean, Panmunjom.

Kufiri midis dy Koreve është fort i fortifikuar, por në Zonën e Përbashkët të Sigurisë (JSA), kufiri shënohet vetëm nga një ndarës betoni i ulët dhe është relativisht i lehtë për t’u kaluar, pavarësisht nga prania e ushtarëve nga të dyja anët.

Ai u lirua më 10 korrik dhe do të dërgohej në shtëpi në Fort Bliss, Teksas, ku mund të përballej me disiplinë shtesë ushtarake dhe shkarkim nga shërbimi.

Megjithatë, ai arriti të largohej nga aeroporti dhe përfundimisht kaloi në Korenë e Veriut më 18 korrik.

Mbetet e paqartë nëse King do të përballet me akuza ose masa disiplinore pas kthimit të tij në Shtetet e Bashkuara.

Si u largua King nga Koreja e Veriut?

Uashingtoni falënderoi Suedinë dhe Kinën për lehtësimin e lirimit të King dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha të mërkurën se Pekini e kishte ndihmuar atë në tranzit nga Koreja e Veriut.

Qeveria suedeze, e cila përfaqëson interesat e SHBA-së në Korenë e Veriut për shkak se Uashingtoni nuk ka prani diplomatike në vend, e ktheu King në Korenë e Veriut dhe e solli në Kinë.

Departamenti i Shtetit tha se ambasadori i SHBA në Pekin, Nicholas Burns u takua me King në Dandong, Kinë, një qytet në kufi me Korenë e Veriut. Nga atje, King fluturoi në Shenyang, Kinë, më pas në bazën e Forcave Ajrore Osan, Koreja e Jugut, përpara se të vazhdonte udhëtimin e tij për në SHBA.

Yang Moo-jin, një profesor në Universitetin e Studimeve të Koresë së Veriut në Seul, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se Pheniani duket se kishte arritur në përfundimin se prejardhja kriminale e King e bënte atë “të papërshtatshëm” për qëllime propagandistike.

“Koreja e Veriut mund të kishte vendosur ta lironte relativisht shpejt pasi kishte parë pak përfitime nga mbajtja e tij”, tha Yang.

Profesori shtoi se autoritetet e Koresë së Veriut mund të kenë vendosur ta përdorin rastin “si një mundësi për t’u dalluar si një “vend normal”, duke treguar se ata nuk po i përdorin më këta të burgosur për qëllime politike, diplomatike.

Sipas zyrtarëve amerikanë, Koreja e Veriut nuk mori asgjë në këmbim të lirimit të ushtarit. “Ne nuk kemi bërë asnjë lëshim si pjesë e sigurimit të kthimit të tij,” u tha gazetarëve të mërkurën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Mattheë Miller.

Po atë ditë, Jonathan Franks, një zëdhënës i nënës së King, Claudine Gates, tha: “Zonja Gates do t’i jetë përgjithmonë mirënjohëse Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe të gjithë partnerëve të saj ndërinstitucional për një punë të bërë mirë.”

Pas mbërritjes në SHBA, King pritet t’i nënshtrohet një ekzaminimi mjekësor në Brooke Army Medical Center, një spital në bazën e përbashkët San Antonio-Fort Sam Houston.

Ylli amerikan i basketbollit Brittney Griner u trajtua atje në dhjetor pasi një shkëmbim i të burgosurve me Rusinë i dha fund 10 muajve të saj në paraburgim rus.

“Fokusi i ushtrisë tani është në sigurimin e mirëqenies dhe privatësisë së ushtarëve. Statusi i tij do të adresohet nga zinxhiri i komandës në një datë të mëvonshme”, tha zëdhënësi Bryce Dubee për agjencinë e lajmeve AFP të enjten.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re