Home BOTA Kuba komuniste zgjedh “mos hajë bar”, kërkesë Amerikës së “urryer”

Kuba komuniste zgjedh “mos hajë bar”, kërkesë Amerikës së “urryer”

0
Kuba komuniste zgjedh “mos hajë bar”, kërkesë Amerikës së “urryer”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Qeveria kubane i ka dërguar një kërkesë të rrallë për ndihmë urgjente administratës së presidentit amerikan Joe Biden pasi uragani Iana la të gjithë ishullin prej 11 milionë banorësh pa energji elektrike, raportoi Wall Street Journal.

Uragani Ian shkatërroi vendin ishull të martën – duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në mbarë vendin, duke rrafshuar shtëpitë dhe duke shkatërruar të korrat.

Kubanët organizuan protesta anti-qeveritare për ndërprerjet e energjisë elektrike, duke rritur shqetësimet për mungesën e ushqimit, karburantit dhe ilaçeve.

Uashingtoni vlerëson se nëse administrata e Biden ofron ndihmë, autoritetet kubane do t’i japin përparësi spitaleve, objekteve të pompimit të ujit, kanalizimeve dhe infrastrukturës tjetër kritike, raportoi Wall Street Journal, duke cituar një rishikim të komunikimeve me email.

Vite tensioni mes Havanës dhe Uashingtonit

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi raportin, as ambasada kubane në Uashington.

Biden ka premtuar të punojë përsëri me Kubën pas vitesh tensioni midis Havanës dhe Uashingtonit.

Por shtypja e Kubës ndaj protestave masive korrikun e kaluar rezultoi në sanksione kundër zyrtarëve kubanë.

Qeveria kubane fajësoi për protestat përfshirjen e Shteteve të Bashkuara.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë