Kukësi pushtohet nga dëbora, si paraqitet situata në “Rrugën e Kombit”, akset e bllokuara

kukes.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Qarku i Kukësit vijonë të jetë nën prezencën e borës dhe akullit. Trashësia e borës në Tunelin e Kalimashit ka arritur deri në 10 cm.

Arteria kryesore e vendit “Rruga e Kombit”, pavarësisht se një pjesë e madhe e saj është përfshirë nga reshje të dendura bore, kalohet pa rrezik, ndërkohë që automjetet qarkullojnë pa zinxhir.

Situata nuk është e njejtë në akset e tjera nacionale në këtë qark. Rrugët Kukës-Shishtavec, Kukës-Peshkopi, Kukës-Qaf Mali, Krumë-Kam-Tropojë, Qaf Mali-Fierzë janë të kalueshme vetëm me zinxhirë, pasi akulli dhe bora është prezente.

Ndërkohë rrugët rurale që lidhin fshtrat si Tërshen, Arrën, Shkinak, Borje, Zapod, Cahan Lekbibaj etj janë të bllokuara. Gjatë ditës së sotme ka pasur rënie të ndjeshme të temperaturave, duke sjellë zyrtarisht stinën e dimrit në vendin tonë.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë