Kungujt e verdhë të vjeshtës janë ushqimi më i shëndetshëm që mund të hani këto ditë!

Kanë dal dhe mund t’i gjeni në treg në Tetor-Nentor.

Përbëresit:

1 qepë, 2 thelpinj hudhra, 1 kungull mesatar, 100ml pana, 1 tufë kopër, kripë e piper sipas dëshirës.

Receta
Skuqim qepën e grirë hollë në gjalpë derisa të zbutet, pastaj shtojmë kungullin e prerë në copa dhe hudhrat e grira dhe i lëmë në zjarr të ngadaltë duke e përzierë vazhdimisht.

Shtojmë kripë, piper, kopër dhe 1 gotë uji dhe e përziejmë me mikser deri sa të përftojmë një masë kremoze. E lëmë sërish të ziejë për 5 minuta.