Skip to content

Kurti e Osmani, goditje Serbisë nga Prekazi: Genocidiste!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, ripërsëritën qëndrimin e tyre për Serbinë si genocidiste.

“Ne kemi një të ardhme të sigurt dhe më të mirë përpara, por nuk e harrojmë të kaluarën”, thanë ata sot, duke akuzuar Serbinë për kryerjen e gjenocidit në Kosovë në vitin 1999 dhe premtuan se do të kërkojnë drejtësi për të gjitha viktimat.

Deklarimet e tyre ishin në kuadër të “Ditës së Çlirimit”, hyrjen e trupave të NATO-s më 12 qershor 1999 në Kosovë, pas bombardimeve 78-ditore mbi ish-Jugosllavi.

Dyshja udhëheqëse e Kosovës, pas homazheve te varret e Ibrahim Rugovës dhe Adem Demaçit vizituan kompleksin kushtuar Adem Jasharit në Prekaz.

Pikëisht aty, Kurti e Osmani potencuan përcaktimin e Serbisë si genocidiste.

“Kjo ditë simbolizon shumë për të gjithë qytetarët tanë, për të gjithë popullin e Kosovës që është shtypur me dekada nga regjimi gjenocidal i Millosheviçit”, tha Osmani.

Kurti tha se sot Kosova kujton ata që “kontribuuan për çlirimin, paqen dhe lirinë”, dhe në të njëjtën kohë, si osmanët, akuzoi Serbinë për gjenocid.

“Ibrahim Rugova ka dhënë një kontribut të madh për Kosovën dhe ndërkombëtarizimin e çështjes së Shqipërisë dhe Kosovës, gjatë okupimit të egër nga aparteidi i Millosheviçit, i cili kulmoi me gjenocid ndaj popullit tonë”, tha Kurti.

Ai vuri në dukje se institucionet e Kosovës “nuk e harrojnë të kaluarën” dhe janë të përkushtuara për “drejtësi për viktimat, dëmet dhe vuajtjet e popullit të Kosovës”.

“Ne si institucione të Republikës së Kosovës sigurisht që nuk do ta harrojmë kurrë të kaluarën, do të insistojmë dhe do të punojmë për drejtësi për të gjitha viktimat, për të gjitha dëmet, vuajtjet që na kanë shkaktuar dhe në këtë mënyrë së bashku me popullin e Kosovës”, ka theksuar Kurti.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë