AK Royalty shkëlqen nën diellin arab të Dubait dhe është në dispozicion me qira për 112,000 € në javë.

Kur erdhi koha për të blerë jahtin e ëndrrave të tij, Aaron Fidler e dinte saktësisht se çfarë donte: një mjet luksoz i shpejtë që do të përputhej me Lamborghinin e tij të artë. I lindur në Australi, një ish-inxhinier, Filder kishte udhëtuar nëpër botë, nga metropolet evropiane në pyjet tropikale të Amazonës dhe shkretëtirën Atacama të Kilit, përpara se të blinte AK Royalty në vitin 2022. “Kisha ëndërruar prej kohësh të kisha një Palmer Johnson të shpejtë dhe sportiv, kështu që kur jahti doli në treg, e dija se ishte ajo që kërkoja”, thotë Fidler për Robb Report.

Brenda superjahtit ultraluksoz

Një pjesë e madhe e restaurimit miliona dollarësh të pronarit aktual u përqendrua në konvertimin e bojës ekzistuese të jashtme të bardhë në një ar që shkëlqen. “U desh kohë, para dhe shumë punë për të krijuar këtë përzierje të veçantë të pluhurit të arit 24 karat dhe bojës detare, në mënyrë që jahti të shkëlqejë nën reflektimin e diellit. U deshën muaj për t’u përsosur“, thotë Fidler.

 

Superjahti unik është projektuar për të akomoduar 12 të ftuar në pesë kabina, duke përfshirë një suitë të gjerë të dhomës së gjumit master, me sallë pritjeje private, krevat king size dhe sauna. Ai përmban një zonë të vetme ndenjeje dhe ngrënieje, me mobilje dhe qilima me firmë Fendi dhe Dior, të zgjedhur në kombinime monokromatike për të kompensuar tonet e arta që zbukurojnë pjesën e jashtme të anijes.

Karakteristika të tjera të AK Royalty përfshijnë një zonë ngrënieje në kuvertë me hapësirë ​​argëtimi për festa, një vaskë në katin e sipërm dhe një shesh dielli me hark që mund të shndërrohet në një palestër në natyrë të pajisur me pajisje boksi, shirita rezistence, një stol stërvitjeje, dyshekë joga të gjitha nën mbikëqyrjen e një trajneri personal. E njëjta hapësirë ​​është shndërruar në një kinema ekskluzive në natyrë për të parë filma nën yje.

Një platformë noti lejon qasje të lehtë në det për lodrat, duke përfshirë pajisjet e zhytjes, një rrëshqitje me fryrje 10 metra, një trampolinë lundruese me 12 persona, bob deti dhe ski jet.

Ekuipazhi përbëhet nga tetë persona, të udhëhequr nga kapiteni kilian Pedro Argote dhe secili anëtar ka një licencë kapiteni. “Nëse diçka më ndodh ndërsa jemi në det, çdo nga ekuipazhi im mund ta sjellë jahtin në mënyrë të sigurt në bazën e saj”, thotë Argote, i cili ka 30 vite në det, gjysma e të cilave i ka kaluar në shërbim të familjes së mbretërore vendase.

Itineraret e AK Royalty nuk janë të kufizuara në Dubai, por përfshijnë gjithashtu Abu Dhabin dhe ujërat piktoreske të Omanit dhe Arabisë Saudite fqinje. Jonathan Hind, Drejtor Menaxhues i Burgess Yacht Brokers me qendër në Dubai, beson se vizitorët janë “të lodhur nga Karaibet” dhe se Gadishulli Arabik është një alternativë e re dhe emocionuese për ata që kërkojnë të shijojnë diellin e dimrit.

Selia e AK Royalty është në qytetin e Dubait, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe çmimi i qirasë është 112,000 euro në javë. /tesheshi.com/

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re