Skip to content

Kush është gruaja që riktheu reputacionin e mbretërisë?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mbretëresha e Danimarkës Margaret II, e cila bashkoi dhe modernizoi monarkinë daneze, po feston pesëdhjetëvjetorin e ngjitjes së saj në fron këtë fundjavë, por disi më modeste për shkak të vdekjes së mbretëreshës britanike Elizabeth II.

Mbretëresha 82-vjeçare, e njohur për talentin e saj artistik, duhanpirjen e pasionuar dhe topuzin gri, është gruaja e parë në fronin danez.

Ai është monarku i dytë më jetëgjatë në historinë daneze dhe pas vdekjes së Elizabeth II, kushërirës së tij të largët, ajo tani është edhe monarku më jetëgjatë evropian.

Elizabeta II. ajo vdiq të enjten në moshën 96-vjeçare. Ajo sundoi për më shumë se 70 vjet.

Margaret II ajo erdhi në fron në vitin 1972 kur mbështetja për familjen mbretërore daneze ishte në rënie, por gjatë mbretërimit të saj të gjatë ajo kontribuoi në rivendosjen e reputacionit të saj.

“Ajo arriti të ishte një mbretëreshë që bashkoi kombin danez në një kohë ndryshimesh të mëdha: globalizimi, shfaqja e një shteti multikulturor, krizat ekonomike në vitet 1970, 1980 dhe përsëri nga 2008 deri në 2015, dhe në pandemi,” historiani Lars Hovebakke Sorensen tha për AFP.

Baza e popullaritetit të saj është se mbretëresha është absolutisht apolitike, tha ai.

Margaret II shënoi 50-vjetorin e mbretërimit të saj në janar me një festë më modeste për shkak të pandemisë COVID. Festa e madhe festive u shty për këtë fundjavë.

Programi, megjithatë, u ndryshua në momentin e fundit me kërkesë të Mbretëreshës për shkak të vdekjes së Elizabeth II. Shumica e paraqitjeve të saj publike, duke përfshirë një paradë nëpër rrugët e Kopenhagës, u anuluan.

Margaret u ngjit në fron në moshën 31-vjeçare në janar 1972 pas vdekjes së babait të saj, Frederick IX.

Nëna e dy djemve, e cila tani ka tetë nipër e mbesa, ishte gruaja e parë që u bë mbretëreshë në një nga monarkitë më të vjetra të Evropës. Linja mbretërore daneze e ka origjinën nga Gorm i Vjetër nga shekulli i 10-të.

Edhe pse zyrtarisht mbretëresha e parë e Danimarkës, ajo mori emrin Margaret II, për nder të Margaretës I, e cila sundoi Danimarkën nga 1375 deri në 1412, por kurrë nuk kishte një titull zyrtar.

Kur ajo u bë mbretëreshë, vetëm 45 përqind e danezëve mbështetën monarkinë, shumica duke besuar se ajo nuk kishte vend në një demokraci moderne.

Megjithatë, gjatë mbretërimit të saj, ajo arriti të shmangte skandalin dhe ndihmoi në modernizimin e institucionit, duke lejuar, për shembull, djemtë e saj të martoheshin me njerëzit e thjeshtë.

Sot, pesë dekada më vonë, monarkia daneze është një nga më të njohurat në botë dhe gëzon mbështetjen e më shumë se tre të katërtave të danezëve.

Margareta lindi në Kopenhagë më 16 prill 1940, vetëm shtatë ditë pas pushtimit nazist të Danimarkës.

Ajo ishte më e madhja nga tre motrat, por kur lindi, ligji danez i trashëgimisë i ndalonte gratë të trashëgonin fronin.

Ligji u ndryshua në vitin 1953 pas një referendumi, nën presionin e disa qeverive të njëpasnjëshme daneze, të cilat ishin të vetëdijshme se shoqëria duhej të modernizohej.

Mbretëresha, e njohur me dashuri si Daisy nga familja dhe subjektet e saj, ka arritur ta mbajë monarkinë relevante pa e zvogëluar statusin e saj.

Burri i saj vdiq në vitin 2018, por ajo këmbëngul se nuk do të largohet kurrë nga pushteti.

Do të qëndroj në fron derisa të rrëzohem, thotë ajo.

Danimarka nuk ka traditë abdikimi dhe duke qenë se mbretëresha është në gjendje të shkëlqyer shëndetësore, pyetja nuk është ngritur kurrë seriozisht.

Në maj, për shembull, ajo hipi në “trenin e vdekjes” në parkun argëtues Tivoli në Kopenhagë, me një kapelë të lidhur fort në kokë.

Djali i saj i madh, Princi i Kurorës 54-vjeçar Frederik, do ta pasojë atë në fron kur të vijë koha. Me sy blu të ndezur dhe një buzëqeshje të gjerë, ajo njihet për natyrën e saj të relaksuar dhe lozonjare dhe për përfshirjen e saj në skenën kulturore daneze.

Ajo punon si piktore, dhe si kostumografe dhe skenografe ka punuar disa herë për Baletin Mbretëror Danez dhe Teatrin Mbretëror Danez.

Ajo ka studiuar në Kembrixh dhe Sorbonë dhe flet rrjedhshëm anglisht, frëngjisht, gjermanisht dhe suedisht.

Ajo mori pjesë në projekte të vështira përkthimi, duke përfshirë versionet daneze të vitit 1981 të romanit të Simone de Beauvoir.

Megjithatë, ai tërheq vëmendjen e publikut më së shumti me pikturat dhe vizatimet e tij. Ajo ka ilustruar disa libra, duke përfshirë edicionin danez të vitit 2002 të Tolkien’s The Lord of the Rings, Pikturat e saj janë ekspozuar në muze dhe galeri në Danimarkë dhe jashtë saj.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë