Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Udhëheqja e ish-presidentit amerikan Donald Trump brenda Partisë Republikane është forcuar vetëm që nga largimi i tij nga Zyra Ovale, pavarësisht polemikave dhe kritikave të shumta me të cilat ai u përball pas rebelimit në Capitol vitin e kaluar.

Një arsye për dominimin e tij të vazhdueshëm, sipas David Schultz, profesor i politikës në Universitetin Hamline në Saint Paul, Minesota, është se Trump ka mbetur një figurë “karizmatike” në përputhje me pasionet e votuesve republikanë.

“Trump ka qenë shumë i suksesshëm në fitimin e njerëzve përmes frikës, paragjykimeve dhe emocioneve”, tha Schultz për Al Jazeera. “Partia Republikane tani është Trump. Pa të, nuk do të kishte Parti Republikane”.

Nëse ndikimi i madh i Trump do të zgjasë është një pyetje që mbetet e hapur. Tendencat politike afatshkurtra janë në favor të tij, por ai rrezikon të hetohet për rolin e tij në trazirat e 6 janarit 2021, si dhe nga problemet ligjore me biznesin e tij të pasurive të paluajtshme në Nju Jork.

Trump ka mohuar vazhdimisht se ka luajtur një rol në kryengritje, edhe pse u tërhoq nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA për “nxitje të kryengritjes” dhe pretendimin e rremë se rezultati i zgjedhjeve të vitit 2020 që ai humbi ndaj Joseph Biden ishte i manipuluar.

Një turmë mbështetësish të tij sulmuan ndërtesën pasi Trump mbajti një fjalim nxitës pranë Shtëpisë së Bardhë, gjatë të cilit ai u bëri thirrje masave të “luftojnë ferrin” dhe “të ndalojnë vjedhjet”.

Trump gjithashtu u përpoq të bllokonte hetimin e Dhomës së Përfaqësuesve për ngjarjet e 6 janarit duke ua mohuar aksesin në dokumentet e Shtëpisë së Bardhë të lidhura me rebelët dhe duke akuzuar ligjvënësit e përfshirë në hetimin e fshehjes.

Dhe ndërsa Trump mund të lëndohet nga fakti që shumica e amerikanëve besojnë se 6 janari ishte një përpjekje për të minuar zgjedhjet, është gjithashtu një motiv për votuesit republikanë për të blerë atë që ish-presidenti po u shërben atyre.

“Trump ka mbështetje të jashtëzakonshme në mesin e popullatës,” tha për Al Jazeera Matthew Dickinson, një profesor i politikës në Kolegjin Middlebury në Vermont.

“Donald Trump është politikani më i famshëm republikan. Ju pëlqen apo jo, lumturia e republikanëve në zgjedhje varet kryesisht nga mobilizimi që Trump do të kryejë në emër të tyre”.

Trump ka lënë mundësinë e rikandidimit në vitin 2024 dhe po mbështet aktivisht kandidatët republikanë përpara zgjedhjeve të ardhshme të pjesshme. Trump deri më tani ka mbështetur rreth 85 kandidatë republikanë për poste publike, duke përfshirë sfiduesit republikanë me të cilët Trump është ndarë.

“Ai i bindi zyrtarët republikanë se bekimi i tij ishte i rëndësishëm për të ardhmen e tyre politike dhe se kthimi i tij eventual i shpinës ishte fatale,” tha Charles Bullock, një profesor i shkencave politike në Universitetin e Xhorxhias.

Perspektivat politike të Trump do të testohen në zgjedhjet e nëntorit, të cilat republikanët duket se po ecin mirë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë