Gazeta izraelite Haaretz publikoi detaje nga një hetim i policisë izraelite për atë që ndodhi në një koncert pranë Rripit të Gaza-s kur anëtarët e lëvizjes së rezistencës të udhëhequr nga Brigadat Al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit, nisën operacionin “Al-Aksa Flood” më 7 tetor.

Më shumë se 40 ditë pasi zyrtarët izraelitë dhe perëndimorë pretenduan vazhdimisht se anëtarët e Brigadave Izz al-Din al-Qassam kryen masakrën në festë, policia izraelite ka marrë informacione që kundërshtojnë plotësisht këtë histori.

Një hetim paraprak i policisë arrin në përfundimin se një avion luftarak izraelit me sa duket bombardoi izraelitët pranë Re’im-it në Rripin e Gaza-s ndërsa përpiqej të shënjestronte luftëtarët.

Gazeta izraelite Haaretz raportoi se hetimet paraprake nga policia izraelite tregojnë se personat e armatosur që morën pjesë në sulmin e 7 tetorit nuk dinin paraprakisht për koncertin pranë vendbanimit Re’im.

Sipas hetimeve paraprake, një helikopter ushtarak u ngrit gjithashtu nga baza Ramat David dhe bombardoi luftëtarët e Hamasit nga ajri, ku në vend të tyre vranë 364 pjesëmarrës të koncertit.

Korrespondentja e Al Jazeera-s, Guevara Al-Badiri, raportoi se në koncert ishin 4000 njerëz, përfshirë të huaj.

Ajo shtoi, duke cituar burime të informuara, se Brigadat Al-Qassam nuk ishin as në dijeni për ceremoninë, por parashutistët e tyre, ndërsa kalonin vendbanimet përreth Rripit të Gazës, u kuptuan se izraelitët po dilnin në rrugë, kështu që ata njoftuan anëtarët e tyre në lidhje me të, dhe kur mbërritën në vend, ata u bombarduan nga avionë luftarakë që kishin marrë informacion për operacionet e kapjes.

Korrespondenti shpjegoi se avionët luftarakë izraelitë nuk ishin në dijeni të realitetit në terren, sepse Hamasi kishte marrë kontrollin e divizionit izraelit dhe kishte ndërprerë të gjitha mjetet e komunikimit.

Ajo tha se prania e trupave të djegur konfirmon konkluzionet e hetimeve policore, sepse Brigadat Al-Qassam nuk kanë armë ndezëse, ndaj kanë qenë avionët izraelitë që vranë njerëzit në festë.

Korrespondentja shtoi gjithashtu se një numër pilotësh pranuan se mund të kishin bombarduar izraelitët sepse nuk e dinin se ku dhe kë po bombardonin.

Korrespondenti tha se ky hetim ka zbuluar konfuzion dhe gabime ushtarake që do të komplikojnë më tej gjërat, do të ndikojnë në të ardhmen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe mund të nxisin demonstrata të reja kundër tij.

Netanyahu duket se është në dijeni të hetimit, pasi ai bëri thirrje për më shumë mbështetje publike dhe ndërkombëtare, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara, në një konferencë shtypi të shtunën mbrëma.

Kjo konferencë përkoi me protestat masive në Tel Aviv që kërkonin një marrëveshje për shkëmbimin e të burgosurve midis Izraelit dhe Hamasit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re