Kryeministri japonez Yoshihide Suga do të zhvillojë bisedime ballë për ballë me Presidentin e SHBA Joe Biden në Uashington më 16 prill, njoftoi Tokio zyrtare të premten.

Suga do të jetë udhëheqësi i parë i huaj që takohet personalisht në Shtëpinë e Bardhë me presidentin e ri të SHBA, i cili mori detyrën në janar, tha zëdhënësi i qeverisë japoneze Katsunobu Kato në një konferencë për shtyp.

“Kjo tregon lidhjet e forta të aleancës Japoni-SHBA dhe angazhimin e Amerikës në rajonin Indo-Paqësor,” tha Kato.

Të dy udhëheqësit pritet të diskutojnë ndryshimin e klimës, pandeminë COVID-19, çështjet në lidhje me Kinën dhe Korenë e Veriut dhe bashkëpunimin drejt një rajoni të lirë dhe të hapur Indo-Paqësor, tha ai.

Një takim në mes të tensioneve të shtuara

Samiti i dy udhëheqësve do të mbahet mes tensioneve të rritura gjatë aktiviteteve kineze në Detin e Kinës Lindore dhe Kinës së Jugut.

Anijet e Rojes Bregdetare Kineze shpesh i afrohen një grupi ishujsh të pabanuar në Detin e Kinës Lindore, duke shkaktuar tensione diplomatike midis Pekinit dhe Tokios.

Ishujt Senkaku të administruar nga japonezët pretendohen gjithashtu nga Kina dhe Tajvani, ku quhen përkatësisht Diaoyu dhe Tiaoyutai.

Takimi midis kryeministrit japonez dhe presidentit amerikan ishte planifikuar fillimisht në gjysmën e parë të prillit dhe u shty për 16 prill, tha Kato.