Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Kryeqyteti indonezian, Xhakarta, është bërë qyteti i madh më i ndotur në botë, sipas kompanisë së monitorimit të cilësisë së ajrit IQAir.

Xhakarta thuhet se është në krye të listave botërore për ditë të tëra pasi autoritetet nuk arrijnë të trajtojnë rritjen e smogut toksik.

Ndotja e ajrit vlerësohet të jetë një nga shkaqet e shtatë milionë vdekjeve të parakohshme çdo vit dhe konsiderohet nga Kombet e Bashkuara si rreziku më i madh për shëndetin mjedisor.

Kryeqyteti i Indonezisë dhe rrethinat e tij formojnë një megalopol prej rreth 30 milionë banorësh, i cili gjatë gjithë javës tejkaloi qytetet e tjera të ndotura, duke përfshirë Riadin, Doha-n dhe Lahora-n, në përqendrimin e grimcave të imëta të njohura si PM2.5, sipas AFP.

Është në krye të renditjes nga kompania zvicerane e mbledhjes së të dhënave të ndotjes IQAir, e cila monitoron vetëm qytetet e mëdha çdo ditë.

Xhakarta është rregullisht në listën e qyteteve me nivele “të pashëndetshme” të grimcave PM2.5, të cilat mund të depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes dhe të shkaktojnë probleme me frymëmarrjen, shumë herë më të larta se nivelet e rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Presidenti Joko Widodo u tha gazetarëve të hënën se ai planifikon të trajtojë nivelet e ndotjes duke ulur “barrën e Xhakartës” ndërsa vendi përgatitet të zhvendosë kryeqytetin e tij në Nusantara në ishullin Borneo vitin e ardhshëm.

Ai tha gjithashtu se rrjeti i planifikuar i metrosë së Xhakartës “duhet të përfundojë” për të zvogëluar ndotjen.

Banorët u ankuan se ndotja e shkaktuar nga smogu industrial, trafiku dhe termocentralet me qymyr po ndikonin në jetën dhe shëndetin e tyre.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re