Gjykata e Posaçme ka dënuar me 1.4 vite burg ish-drejtorin e RTSH-së Thoma Gëllçi.

Burime bëjnë me dije për Fax News se me nga 1 vit burg u dënuan dhe Julian Tapia, Ervin Murraj, e Alban Malaveci.

GJKKO për katër shtetasit e lartpërmendur urdhëroi që 5 vite asnjë ptej tyre të mos ushtrojë funksione publike .

Avokati mbrojtës i Gëllçit, Dorian Matlija, u shpreh se vendimi i sotëm i Gjykatës, kënaq gjyqin popullor që iu bë klientit të tij, por nuk jep drejtësi.

“Kjo është një gjykatë popullore, ku duan të kënaqin njerëzit për konsum publik, është një çështje që mund të vendosë në rrezik zyrtarë të lartë, shteti nuk mund të funksionojë në këtë lloj mëyre. Do të kemi një rrugë të gjatë drejt pafajësisë. Është bërë një presion shumë i madh, që të ketë rezultate. Ka njerëz që kanë interes personal për dënimin e Thoma Gëllçit”, u shpreh Matlija.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb