Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime
vranësirash, ku pritet të ketë reshje shiu në zonat e veriut dhe ato të
mesme, ndërsa moti në jug të vendit do të jetë i kthjellët.

Sipas Meteoalb, temperaturat minimale do variojnë: në zonat malore
nga 13ºC deri në 27ºC, në zonat e ulëta nga 20ºC në 30 ºC dhe në zonat
bregdetare nga 23ºC në 32ºC. Era do të dryjë në drejtimin jugperëndimor
me forcë valëzimi 3 deri në 4 ballë.

Nga parashikimit në 10 shtator vranësirat do të largohen dhe i gjithë
vendi do të mbizotërohet nga një mot të kthjellët dhe temperaturat do
të rriten.

Kurse Kosova do të mbizotërohet nga një mot me i kthjellët më
alternime vranësirash të cilat do të sjellin reshje të lehta shiu në të
gjithë vendin.Në Kosovë temperaturat do të variojnë: në zonat malore nga 13ºC deri në
23ºC, në zonat e ulëta nga 16ºC në 26ºC dhe në zonat bregdetare nga 19ºC
në 28ºC.