Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov fajësoi Bashkimin Evropian për “kolapsin” e marrëdhënieve midis Moskës dhe Brukselit.

Në një takim me homologun finlandez Pekko Haavisto në Shën Petersburg, Lavrov tha se marrëdhëniet diplomatike kanë punuar për ndarjen për disa kohë.

“BE po shkatërron vazhdimisht marrëdhëniet tona,” tha Lavrov.

Ai përsëriti vërejtjet e tij të diskutueshme në një intervistë javën e kaluar në të cilën ai tha se Rusia ishte gati për një ndërprerje të mundshme të marrëdhënieve me BE.

Sanksionet e BE-së

Lavrov vuri në dukje se kriza politike në Ukrainë në 2014 ishte një pikë kthese në marrëdhëniet me bllokun, duke deklaruar se anëtarët e BE – Gjermania, Franca dhe Polonia – kanë minuar mundësinë e paqes në Ukrainën lindore.

Haavisto tha se BE është partneri më i rëndësishëm tregtar i Rusisë, por shtoi se qeveria finlandeze dhe Moska kanë pikëpamje të ndryshme mbi një numër çështjesh.

Ministrat e jashtëm të BE do të diskutojnë vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë në 22 shkurt në përgjigje të arrestimit të Alexei Navalny-t, një kritik i ashpër i Kremlinit.

Rusia ka paralajmëruar se sanksionet mund të përkeqësojnë më tej marrëdhëniet.