Liri pas 43 vitesh burg padrejtësisht

Tan2021-11-23_191424103_0.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një afrikano-amerikan u shpall i pafajshëm në vitet 1960 dhe u lirua me një vendim gjykate në Misuri, pasi kaloi 43 vjet burg për një gabim gjyqësor.

Një afrikano-amerikan rreth të gjashtëdhjetave u shpall i pafajshëm dhe u lirua të martën me një vendim gjykate në Misuri, pasi kaloi 43 vjet burg për shkak të një gabimi gjyqësor.

Në vitin 1979, një juri e përbërë vetëm nga të bardhët dënoi Kevin Strickland, 62 vjeç, me burgim të përjetshëm për një vrasje të trefishtë, që ai mohoi,

“Asnjë provë materiale nuk e lidh atë me krimin dhe ai u dënua vetëm në bazë të dëshmisë së dëshmitarit të mbijetuar, i cili më vonë e tërhoqi dëshminë e saj,” tha gjykatësi James Welsh në vendim.

Përveç kësaj, dy nga katër autorët e sulmit të përgjakshëm konfirmuan se ai ishte i pafajshëm, theksoi gjyqtari.

“Besimi në gjykatë në rastin e dënimit të Strickland është shkelur plotësisht,” tha ai, duke urdhëruar “lirimin e menjëhershëm të të burgosurit”.

Prokurori i Përgjithshëm i Qarkut Jackson, i cili kërkoi që vendimi të anulohej, e mirëpriti vendimin.

“Ky njeri që vuajti aq shumë nga një dështim i pafat i drejtësisë, më në fund ka marrë korrigjim ligjor”, tha Jean Peters Baker në një deklaratë. /tesheshi.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë