Në kërkesën drejtuar Kuvendit të Shqipërisë për shkarkimin e Ilir Metës nga funksioni i presidentit të republikës, kanë marrë pjesë 50 firmëtarë të Partisë Socialiste.

Duke renditur disa nga provat kryesore që sipas tyre faktojnë që Kreu i Shtetit ka shkelur Kushtetutën, firmëtarët kërkuan masën më rreptë për largimin e tij nga ushtrimi i këtij posti.

Deputetët e PS që kanë firmosur kërkesën, nga Taulant Balla, te Pandeli Majko e Spartak Braho, risollën në vëmendje disa deklarata të forta të Presidentit Meta, të bëra para, gjatë dhe pas fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit.

Ndërkohë, ajo që ra në sy dhe ngjalli debate në media ishte edhe grupi i deputetëve socialistë që nuk e votuan:

Elona Gjebreja

Blerina Gjylameti

Ogerta Manasterliu

Fatmir Xhafaj

Arben Ahmetaj

Xhemal Qefalia

Sadri Abazi

Erjon Bracce

Bujar Cela

Gramoz Ruçi

Fidel Ylli

Rrahman Rranja

Damian Gjiknuri

Andrea Marto

Edi Rama

Blendi Klosi

Adnor Shameti

Niko Peleshi

Ilirjan Pandavinji

Ilir Xhakolli

Musa Ulqini

Anastas Angjeli

Nure Belba

Pjerin Ndreu

Ilir Beqja

Ditmir Bushati

Paulin Sterkaj

Senida Mesi

Mimi Kodheli